Italian jalkapallovalmentajien liiton puheenjohtaja vannoo: Andrea Pirlo tietää jalkapallosta enemmän kuin monet valmentajat
Kuva: Getty Images
Juventus tiedotti lauantaina antaneensa potkut Maurizio Sarrille. Muutamaa tuntia myöhemmin seura vahvisti korvanneensa Sarrin Andrea Pirlolla.
Pirlolle pesti Juventuksen päävalmentajana on valmennusuran ensimmäinen.
Pirlo nimettiin viime viikolla Juventuksen alle 23-vuotiaiden joukkueen päävalmentajaksi, mutta nostettiin välittömästi edustusjoukkueen peräsimeen Sarrin potkujen myötä.
Italian jalkapallovalmentajien liiton puheenjohtaja Renzo Ulivieri vakuuttaa Pirlon olevan hyvä valinta Juventuksen uudeksi päävalmentajaksi, vaikkei entisellä keskikenttäpelaajalla olekaan kokemusta valmentamisesta. Ulivieri toimi Pirlon opettajana valmennuskursseilla.
– Voin luottavaisena sanoa, että Pirlo on yksi suurimmista ajattelijoista jalkapallossa. Hän tietää itse pelistä enemmän kuin suuri osa valmentajista, jotka ovat valmentaneet vuosikausien ajan. Pirlo tykkää opiskelusta ja hän on todellakin sitoutunut tähän aiheeseen. Pirlo on valmis, Ulivieri kertoi Calciomercatolle.
– Pirlo on hyvin keskittynyt, fiksu ja kykenee analysoimaan jalkapallon kehitystä. Pirlo katsoo aina eteenpäin. Hän oli aina kirjoittamassa asioita ylös. Pirlo oli upea jalkapalloilija, joka tuntee tämän lajin, on muutoskykyinen ja kykenee sopeutumaan pelaajiinsa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Vedonlyöntiskandaali järkyttää Turkkia – satoja erotuomareita osallisina
- Interin maalivahti ajoi autoa kuolonkolarissa, jossa on menehtynyt iäkäs mies
- Sky: Matias Siltanen kiinnostaa Saksassa – neuvottelut käynnissä
- Glen Kamaran valmentaja poikkeuksellisessa tilanteessa: Ehti hyvästellä pelaajat – jää sittenkin joukkueen peräsimeen
- Juventuksen valmentajasekoilun kova hinta: maksaa palkkaa kolmelle päävalmentajalle vielä kaksi vuotta
- Päättikö Jari Litmanen uransa vihdoin? – ”Viimeinen unelmani jalkapalloilijana”
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Iso takaisku! Kevin de Bruyne pitkälle sairauslomalle
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Päättikö Jari Litmanen uransa vihdoin? – ”Viimeinen unelmani jalkapalloilijana”
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Juventuksen valmentajasekoilun kova hinta: maksaa palkkaa kolmelle päävalmentajalle vielä kaksi vuotta
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Iso takaisku! Kevin de Bruyne pitkälle sairauslomalle