Kaksi jättiläistä kaatanut Lyon ylitti omatkin odotuksensa – ”Meidän on pysyttävä nöyrinä”
Kuva: Getty Images
Lyonin päävalmentaja Rudi Garcia on tällä hetkellä juhlittu sankari.
Garcian ryhmä selviytyi Mestarien liigan tiukasta alkulohkosta nipin napin jatkoon ja sai neljännesvälierissä vastaansa yhdeksän Italian mestaruutta putkeen voittaneen Juventuksen. Les Gones ylsi Juventusta vastaan yhteismaalein 2-2-tasapeliin ja eteni kahdeksan parhaan joukkoon vierasmaalisäännön turvin.
Puolivälieriin arpa toi Lyonin vastustajaksi Englannin kenttiä viime vuosina dominoineen Manchester Cityn. Lyon lähti toiselle kierrokselle peräkkäin altavastaajana, mutta järjesteli jälleen jättiyllätyksen kaatamalla Cityn lauantaina 3-1.
Välierässä Lyonia odottaa sen toistaiseksi suurin haaste, kun se kohtaa Bayern Münchenin. Saksan jättiseura voitti omassa puolivälierässään Barcelonan murskalukemin 8-2. Toisessa semifinaalissa pelaavat RB Leipzig ja Paris Saint-Germain.
Garcia oli ylpeä omistaan ja itsestään voitettuaan ”taktisen taistelun” hänen ja Cityn managerin Pep Guardiolan välillä.
– Olen ylpeä joukoistani ja ylpeä pelaajistani. Me uskoimme itseemme ja siihen, että voimme saavuttaa tämän voiton, kommentoi Garcia RMC Sportille.
– Päästimme vain yhden maalin, ja siitä kuuluu kiitos joukkuehengellemme.

- Kylian Mbappé otti sensaatiosta heti ilon irti – piikkiä kriitikoille tilaisuuden tullen
- Manchester Cityn kirous Mestarien liigassa jatkui – Pep Guardiola kommentoi puhuttaneita tilanteita: ”Se kuulostaisi siltä, että etsimme tekosyitä”
- ”Miten tuosta saa ohi?” – Englantilaislegendat eivät olleet uskoa Raheem Sterlingin emämunausta
LUE MYÖS:
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa