Irlannin päävalmentajan kommentti tiivistää Huuhkajien salaisuuden – Suomen sankari Lukas Hradecky: ”Tuollainen on aika kivaa kuunneltavaa”

”Suomi on melkein kuin seurajoukkue, sillä he tuntevat roolinsa erittäin hyvin.”
Näin Irlannin päävalmentaja Stephen Kenny kommentoi tiistaina Huuhkajien joukkuetta ennen keskiviikon Nations League -koitosta. Kommenttiin tiivistyy jotain hyvin olennaista Markku Kanervan miehistöstä.
Fredrik Jensenin osuma toi Suomelle niukan voiton, vaikka tulos olisi voinut olla myös toisenlainen, kuten Kenny ottelun jälkeen totesikin. Irlanti sai ottelun loppua kohden pari vaarallista paikkaa, mutta Lukas Hradecky piti lopulta yhdessä muun joukkueen kanssa maalin puhtaana.
Kennyn kommentti Huuhkajista seurajoukkueena otettiin hyvin vastaan. Mutta mitä kommentti käytännössä tarkoittaa?
– Varmaan sitä, että pelaajat tietävät kentällä, mitä pitää tehdä. Näin lyhyessä ajassa, mitä mekin olemme yhdessä loppupeleissä, niin olemme aika hyvin sisäistäneet sen meidän pelisuunnitelmamme. Se on minun mielestäni aika suuri kehu, että pystyy sanomaan tuolla tavalla. Totta kai meillä on siinä parannettavaakin, mutta tuollainen on aika kivaa kuunneltavaa, ja toivottavasti tänäänkin todistimme sen hänelle, Hradecky sanoi.
Myös päävalmentaja Kanerva otti Kennyn kommentin hyvin vastaan.
[readmore from=Huuhkajat]
– Hieno kohteliaisuus. Toivottavasti hän myös tarkoittaa sitä, että joukkue on yhtenäisen näköinen. Seurajoukkueessa pelaajat ovat paljon tekemisissä keskenään ja sitä kautta joukkuehenki rakentuu ehkä helpommin kuin maajoukkueessa, jossa kohtaamisia on vähemmän. Tähän joukkueeseen on rakentunut loistava henki. Pelaajat tukevat toisiaan ja luovat sitä vaatimustasoa ja voitontahtoa, Kanerva avasi Kennyn kommenttia.
Huuhkajien kapteeni Tim Sparv oli kuullut samansuuntaista myös Irlannin pelaajalta.
– Kuulin entiseltä joukkuekaveriltani David McGoldrickilta, joka pelasi Dublinissa meitä vastaan, niin vähän samaa. Hän sanoi itse asiassa, että se näytti juuri siltä kuin olisimme pelanneet 20 vuotta yhdessä. Me ajattelemme samalla tavalla ja yritämme tehdä samoja asioita. Kyllä se on kehu. Se on iso haaste valmentajille ja pelaajille, kun maajoukkueessa on niin vähän aikaa yhdessä, Sparv puhui.
Voiton myötä Suomi nousi ainakin hetkellisesti Natons League -lohkonsa kärkeen. Wales pelaa parhaillaan Bulgariaa vastaan. Huuhkajat nimisellä seurajoukkueella on siis mahdollisuudet jopa nousta A-liigaan, eli korkeimmalle tasolle Nations Leaguessa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Malick Thiaw herättänyt Saksan suurseurojen kiinnostuksen
- Jani Honkavaaran Djurgårdenin eurotaival katkesi ylivertaisen valioliigajätin käsissä
- Ilves vahvisti ison jatkosopimuksen
- Joel Pohjanpalo Serie B:n kuukauden pelaaja!
- Valioliigaseurat upottanut Luis Enrique: ”Me tulemme farmariliigasta”
- Mikel Artetalta suuria puheita Arsenalin putoamisen jälkeen: ”Ansaitsimme paljon enemmän”
- Djurgården metsästää ihmettä Lontoossa – Jani Honkavaara: ”Ei tämä mahdotonta ole…”
- PSG Mestarien liigan finaaliin – espanjalaistähdeltä näyttävä suoritus
- Donald Trumpilta Venäjä-ehdotus FIFA:n Gianni Infantinolle: ”Se voisi olla kannustin”
- Simo Valakari paljasti syynsä jäädä Skotlannin jumbojoukkueeseen – HJK oli kiinnostunut
- Joel Pohjanpalo Serie B:n kuukauden pelaaja!
- Jani Honkavaaran Djurgårdenin eurotaival katkesi ylivertaisen valioliigajätin käsissä
- Valioliigaseurat upottanut Luis Enrique: ”Me tulemme farmariliigasta”
- Ilves vahvisti ison jatkosopimuksen
- Simo Valakari paljasti syynsä jäädä Skotlannin jumbojoukkueeseen – HJK oli kiinnostunut
- Mikel Artetalta suuria puheita Arsenalin putoamisen jälkeen: ”Ansaitsimme paljon enemmän”
- Suomen Cupissa yllätystulos! Veikkausliigaseura laulukuoroon
- Katso: Toni Koskelan Kalmar pelaa vahvaa alkukautta – Anthony Olusanya iski maalin
- Djurgården metsästää ihmettä Lontoossa – Jani Honkavaara: ”Ei tämä mahdotonta ole…”
- Donald Trumpilta Venäjä-ehdotus FIFA:n Gianni Infantinolle: ”Se voisi olla kannustin”