Tuore kesähankinta itseluottavaisena – AS Roma voi voittaa Serie A:n mestaruuden: ”Se ei ole mahdotonta”
AS Roma nappasi lauantaina sarjakauden avausvoittonsa kukistettuaan Udinesen vieraskentällä maalein 1-0. AS Roman kesähankinta Pedro vastasi ottelun ainoasta täysosumasta.
AS Roman kausi sai surkean lähdön, sillä seura tuomittiin häviämään avausottelu Hellas Veronalle maalein 3-0, kun roomalaisten kokoonpano ei täyttänyt sarjan sääntöjä.
Sitä seurasi tasapeli Juventuksen kanssa, jonka jälkeen AS Roma viimein onnistui voittamaan.
Pedron mielestä AS Roma voi voittaa alkaneella kaudella Serie A:n mestaruuden.
– Olen onnellinen päästessäni pelaamaan tällaisten pelaajien kanssa. Tulen hyvin toimeen kokeneiden pelaajien kanssa, Pedro viittasi Edin Dzekoon ja Henrih Mkhitarjaniin.
– Tavoitteemme on voittaa, pelata ottelu kerrallaan ja sitten katsoa, mihin se riittää. Tavoitteemme on päästä Mestarien liigaan oikeuttaville paikoille, mutta Serie A:n mestaruus ei ole mahdotonta, vaikkakin haastavaa.
Perinteikäs AS Roma on edellisen kerran voittanut Serie A:n mestaruuden keväällä 2001. Sitä aiempaa mestaruutta saa hakea kaudelta 1982-83.
- Virallista: Juhani Ojala lopettaa uransa
- Haastattelu: Alexander Ring lopettaa uransa levollisin mielin
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Glen Kamara pudotettiin maajoukkueesta – taustalla viime tauon tapahtumat?
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- Huuhkajat | Joukkue, ottelut, tulokset, tv ja uutiset
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-jatkokarsinnat: Ottelut, tulokset, tv
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Haastattelu: Kiinnostaako jääminen Veikkausliigaan, Jonathan Svedberg?
- Lähde: Kuolemaan johtaneessa törmäyksessä mukana ollut maalivahti murtui – joutui rajun ryöpytyksen kohteeksi
- Jalkapalloilijan traagista kuolemaa seurasi ikävä sekaannus – ”En ole hän”
- Joel Pohjanpalon Palermo johtaa Serie B:tä jo kuudella pisteellä – valmentaja laittoi jäitä hattuun: ”Tämä ei voi nousta päähämme”
- Rajusti taklattu Jesús de Miguel, 30, on kuollut
- Näytön paikka – Cristiano Ronaldon poika sai kutsun maajoukkueeseen
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé