”Hän oli loistava” – Steven Gerrardilla kiire Glen Kamaran kanssa, lähetti Rangersin seurajohdolle suoran viestin
Kuva: Getty Images
Rangers varmisti torstaina lohkovoiton ja paikan Eurooppa-liigan pudotuspeleihin, kun se kaatoi puolalaisen Lech Poznanin vieraissa maalein 2-0. Rangersin päävalmentaja Steven Gerrard ylisti jälleen 90 minuuttia pelannutta Glen Kamaraa ja vaati seuralta toimia suomalaispelaajan suhteen.
Kamara, 25, pelasi Rangersin keskikentällä täydet minuutit hieman normaalia hyökkäävämmässä roolissa. Kamara oli keskikentän kolmikosta selkeästi korkeimmalla kenttää pelannut pelaaja. Scott Arfield pelasi keskustan oikealla ja pohjalla luuti Bongani Zungu. Kamara viihtyi keskustan vasemmalla puolella ja hakeutui pelin aikana enemmän kymppialueelle.
Suomalainen keskikenttäpelaaja on noussut Rangersissa vajaassa kahdessa vuodessa avainpelaajaksi. Vahvat otteet ovat näkyneet myös Huuhkajien paidassa. Gerrard kehui jälleen vuolaasti Kamaran esitystä Lech Poaznania vastaan.
– Mielestäni Glen Kamara näytti jälleen kerran, miksi kaikki puhuvat hänestä ja miksi hänen ympärillään on niin paljon kuhinaa, Gerrard sanoi Sky Sportsin mukaan.
Kamaran sopimus Rangersin kanssa ulottuu aina toukokuuhun 2023. Suomalaisen keskikenttäpelaajan ympärillä on todellakin riittänyt viime aikoina kuhinaa. Tuoreimpana uutisoimme, että portugalilainen Benfica olisi kiinnostunut Kamarasta. Lisäksi arvostettu urheilulehti The Athletic julkaisi suomalaisesta pitkän artikkelin hiljattain. Gerrad lähetti vahvan viestin seurajohdon suuntaan Kamaran sopimustilanteeseen liittyen.
– Mielestäni hän oli loistava alusta loppuun saakka. Minun neuvoni seuralle on toimia mahdollisimman nopeasti hänen kanssaan, Gerrard sanoi viitaten sopimusneuvotteluihin.
Rangers on ollut huimassa vireessä viime aikoina. Rangers on hävinnyt edellisen kerran kaikki kilpailut mukaan lukien elokuussa Bayer Leverkusenille viime kauden Eurooppa-liigan pudotuspeleissä. Skottiseura on pelannut viimeiset 25 ottelua ilman tappiota. Rangers johtaa Skotlannin Valioliigaa 13 pisteen erolla Celticiin ja edessää häämöttää myös Eurooppa-liigan pudotuspelit.
– Se, että pelaamme tällä tasolla ja voitamme tämän tason joukkueita, kertoo siitä, kuinka isoja steppejä olemme joukkueena ottaneet. Nyt haasteena on se, voimmeko rakentaa tämän päälle. Odotamme innolla ensi maanantain arvontaa (Eurooppa-liigan pudotuspelien otteluparit). Tarvitsemme tietysti vähän myös onnea.
– Toivottavasti meillä on helmikuussa, kun Eurooppa-liiga jatkuu, terve miehistö. Ja jos näin käy, olemme kova vastus kenelle tahansa, Gerrard totesi.
Notable results during this stretch:
- The Athletic: Valmentajille tuli kiire nähtyään nuoren Glen Kamaran: ”Vaihdoimme hänet kentältä, veimme harjoituskeskukseen ja teimme välittömästi sopimuksen”
- The Athletic: Entinen valmentaja huomannut muutoksen Glen Kamarassa: ”Hän voisi helposti pelata jossain Englannin neljästä suurseurasta”
- Lähde: Portugalin suurseura kiinnostunut Glen Kamarasta – suomalaistähdellä ihailijoita ympäri Eurooppaa
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Kazakstaniin siirtynyt Oiva Jukkola nostettiin Huuhkajien mukaan
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
- Huuhkajat ei kohtaa Valko-Venäjää Suomessa
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- Kazakstaniin siirtynyt Oiva Jukkola nostettiin Huuhkajien mukaan
- Lisäajan maali pudotti Djurgårdenin Ruotsin cupista – näin Jani Honkavaara kommentoi
- Suomalaisluotsin joukkue porskuttaa kärjessä – nousu häämöttää
