Jari Litmanen ei koskaan tavannut esikuvaansa Diego Maradonaa, vaikka se olisi ollut mahdollista: ”En oikeastaan ikinä halunnutkaan”
Kuva: Getty Images
Jalkapalloa seuraava maailma sai marraskuun lopussa suuren suru-uutisen, kun argentiinalaislegenda Diego Maradona menehtyi 60 vuoden iässä sydänpysähdykseen.
Argentiinassa julistettiin välittömästi kolmen päivän suruaika, mutta Maradonan muistoa kunnioitettiin komeasti ympäri maailman. Euroopassa katseet kiinnittyivät erityisesti Napoliin, jossa Maradona on urotekojensa ansiosta lähempänä jumalaa kuin jalkapallosankaria.
Huuhkajien kaikkien aikojen pelaaja Jari Litmanen muisteli Maradonaa Unibetin Kuninkaan puhe -podcastissa. Litmanen, 49, kohtasi luonnollisesti urallaan useita huippupelaajia, mutta hän luetteli podcastissa myös pitkän listan omia esikuviaan, joita hän on päässyt tapaamaan.
Maradonan kanssa hän ei kuitenkaan ikinä paiskannut kättä tai vaihtanut kuulumisia, vaikka se olisi Litmasen mukaan järjestynytkin.
[readmore from=maradona-diego]
– En tavannut Maradonaa koskaan, mutta en oikeastaan ikinä halunnutkaan tavata häntä. Lähdin siitä, että hän on minulle esikuva, jonka pidän jossain etäisyyden päässä. Minulle Diego ei ole joku fyysinen ja henkilökohtainen, vaan hän on jotain paljon suurempaa. Se on jotain henkistä ja hän on jossain tuolla kauempana.
– Yhden kerran oli tilanne, jolloin jouduin oikeasti miettimään Maradonan tapaamista. Kyseessä oli Romaniassa pelattava hyväntekeväisyysottelu, johon minut oli kutsuttu. Samaan otteluun oli kutsuttu myös Maradona sekä moni muu huippupelaaja. Sanoin, että joudun muutaman päivän miettimään, lähdenkö pelaamaan. En varmaan viikkoon nukkunut kunnolla, kun mietin asiaa. Lopulta asia ratkesi itsestään, kun ottelu jouduttiin perumaan muista syistä. Se oli kuitenkin minulle hyvin vaikea tilanne, Litmanen pohti.
LUE MYÖS:
- Raati on puhunut – tässä on kaikkien aikojen joukkue, ”Ballon d’Or Dream Team”
- Näkökulma: Ajasta ikuisuuteen – tarina siitä, miten Diego Maradonasta tuli kuolematon
- Konkarivalmentaja puhui kauniisti Diego Maradonasta, mutta lyttäsi samalla Lionel Messin: ”Cristiano Ronaldolla on sitä edes vähän, mutta Messillä ei yhtään”
- ”Diego, olen huppelissa” – Englantilaislegenda paljasti humalansa pelin alla Maradonalle ja sai yllättävän vastauksen
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Viimein tärppäsi – HJK sai himoitun vahvistuksen
- Tampereen Ilves antoi jatkosopimuksen luottotopparille
- Näkökulma: Kaatuiko Portugalin MM-unelma Cristiano Ronaldoon?
- MM-kisat paketissa: Belgian avainpelaaja loukkaantui
- MM-kisojen kohupäätös puhuttaa – ex-FIFA-pomo latasi suorat sanat
- Nyt jysähti – Huuhkajien Kaan Kairinen siirtyy UCL-seuraan!
- LIVESEURANTA: Argentiina ja Egypti taistelevat puolivälieräpaikasta!
- Kova temppu! Romelu Lukaku teki MM-historiaa
- Karu tilasto – Cristiano Ronaldo teki synkkää historiaa viimeisissä MM-kisoissaan
- Aikakausi ohi – arvostettu maajoukkueluotsi jättää tehtävänsä
- LIVESEURANTA: Espanjalta loppuhetkien maali – Cristiano Ronaldon MM-kisaura ohi!
- Lähde: PSG löysi heti korvaajan hyökkääjälleen
- Kylian Mbappén viesti Paraguayn rasistipoliitikolle: ”Olet kuvottava nainen”
- Kabinettipäätös ei auttanut – Belgia murskasi Yhdysvallat
- Englanti reagoi USA:n saamiin erioikeuksiin – harkitsee valitusta punaisesta kortista
- Cristiano Ronaldo on pelannut viimeisen pelinsä MM-kisoissa – Espanjalle niukka voitto
- Näkökulma: Ei vain MM-kisojen, vaan koko maailman paras keskikenttäpelaaja
- Cristiano Ronaldo MM-pettymyksen jälkeen: ”EM- ja MM-kisojen arvo on minulle sama”
- Kohu paisuu entisestään – Sveitsi jyrähti Fifan tekemästä ratkaisusta
- Erling Haalandista leviää kuva, joka sai somekansan ihastumaan – ”On mahdotonta vihata Haalandia”