Loistavia uutisia! – Ikävästi loukkaantunut Joel Pohjanpalo kertoi aikataulusta paluunsa suhteen: ”Sillä pääsisi hyvin mukaan”
Kuva: Getty Images
Union Berlinin ja Huuhkajien hyökkääjä Joel Pohjanpalo loukkaantui Nations Leaguen pelissä Bulgariaa vastaan lokakuussa. Kuntoutus on kuitenkin jo hyvässä vauhdissa ja Pohjanpalo saattaa palata pelikentille jo helmikuussa.
Jalkavamma vaati leikkaushoitoa, mutta tauko peleistä on jäämässä melko lyhyeksi. Kaikki on tietysti suhteellista, taukoa tulee kuitenkin kuukausia.
– Toipuminen on lähtenyt hyvin liikkeelle ja pirteällä mielellä ollaan. Leikkaus meni hyvin ja muutenkin kaikki on mennyt suunnitelmien mukaan. Kuntoutan jalkaa Leverkusenissa joulukuun ja sitten menen takaisin Berliiniin, Pohjanpalo kertoi SuomiFutis-sivustolle.
Pohjanpalo ehti tehdä Unionille kaksi maalia viidessä pelaamassaan bundesliigaottelussa. Hyökkääjän tavoite on auttaa joukkuetta vielä kevätkaudella. Union on aloittanut kauden vahvasti ja keikkuu Bundesliigassa kuudentena yhdeksän kierroksen jälkeen.
– Helmikuun alussa olisi tähtäin palata. Sillä pääsisi hyvin mukaan sarjan toiselle puoliskolle, mies kertoi.
Berliinin derby sivusuun
Pohjanpalo ei siis valitettavasti ole kokoonpanossa, kun Berliinissä isketään kaupungin herruudesta tänään, perjantaina. Pohjanpalo joutuu jännittämään katsojan roolissa isoa peliä, jonka ennakkoasetelmat ovat tavallisuudesta poikkeavat. Hertha on sarjassa vasta 13. – Me olemme sarjassa selkeästi edellä, ylempänä. Punaisin silmin olemme sitten varmaan jonkinlaisia ennakkosuosikkeja. Näin ei välttämättä ole kovin usein ollut, Pohjanpalo ennakoi Berliinin derbyä. [readmore from=pohjanpalo-joel] – Meillä menee sarjassa hyvin. Esimerkiksi viime kierroksella, kun saimme vain pisteen, tuli sellainen tunne, että ”äh, tuli vain yksi piste” ja olimme vähän pettyneitä. Se tietysti kertoo siitä, että nälkä kasvaa syödessä. Pohjanpalo korostaa, ettei Unionilla ole mitään paineita. Hyvä alkukausi vain kasvattaa intoa. – Tilanne on meille etu. Menestyspaineita ei ole. Pystymme nauttimaan hyvistä tuloksista. Me olemme pieni seura Bundesliigan mittakaavassa, se täytyy hyväksyä. Mutta kentällä siitä ei tarvitse välittää. Yksi tappio vasta tällä kaudella, se kertoo paljon iskukyvystämme, Pohjanpalo sanoi. – Toivotaan ja uskotaan, että myöhään perjantaina meillä on edelleen vain yksi tappio. Artikkeli jatkuu twiitin jälkeen.
Diagnosis: Medial malleolat fracture on my left ankle (Broken ankle). No soft tissue damage! The bone will recover 100%
. I should be back on the pitch in February
. I cant wait to be back and scoring goals
for @fcunion and @Huuhkajat #adidasfootball #valioakatemia
Konkari hirmuisessa tikissä
Union Berlin on voittanut yhdeksästä pelistään neljä, pelannut neljä kertaa tasan ja hävinnyt tosiaan vain kerran. Yksi iso menestyksen tekijä on kokenut 32-vuotias hyökkääjä Max Kruse. Paljon nähnyt konkari on löytänyt huippuvireen. Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
- Joel Pohjanpalo lähetti loistavia uutisia Huuhkajat-faneille leikkauksensa jälkeen: ”Kisoissa nähdään”
- Raskas ottelutahti huolettaa – näin Lukas Hradecky ja Teemu Pukki kuvailivat muuttunutta arkeaan: ”Ei tarvitse ainakaan treeneissä sähläillä”
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa