Real Madrid jäi tasapeliin altavastaajan vieraana – Zinédine Zidane kritisoi liigan päätöstä: ”Ottelu olisi pitänyt siirtää”
Kuva: Getty Images
Real Madrid jäi maalittomaan tasapeliin lauantai-iltana, kun joukkue kohtasi Osasunan La Ligassa.
Lumimyrsky on kiusannut Espanjaa viime päivinä, mikä on aiheuttanut haasteita myös La Ligalle. Atlético Madridin ja Athletic Bilbaon välinen ottelu siirtyi toiseen ajankohtaan, sillä Atléticon kotistadionin nurmi ei ollut lumen takia riittävän hyvässä kunnossa peliä varten.
Lisäksi Madridin Bajarasin lentokenttä on ollut suljettuna sääilmiön takia.
Myös Real Madrid vaati omalle pelilleen siirtoa. Sitä ei kuitenkaan tullut, vaan ottelu pelattiin alkuperäisen suunnitelman mukaisesti. Real Madrid oli perjantaina jumissa lentokentällä monta tuntia, mutta matkusti myöhään illalla Pamplonaan.
− Ottelu olisi pitänyt siirtää toiselle ajankohdalle. Se on selvää, Real Madridin päävalmentaja Zinédine Zidane puhisi Osasunaa vastaan pelatun pelin jälkeen.
Zidanen mukaan olosuhteet vaikuttivat peliin liikaa. Ottelussa ei tullut yhtään maalia eikä pelissä jaettu edes varoituksia.
− Teimme kentällä voitavamme, mutta ei se ollut jalkapallo-ottelu. Olosuhteet olivat todella vaikeat, Zidane jatkoi.
Ranskalaisluotsi kertoi Real Madridin totelleen La Ligan määräyksiä, vaikka seuran mielestä ottelu olisi kuulunut pelata toisena ajankohtana. La Liga totesi, että peli voidaan pelata, vaikka myös Pamplonassa tuli runsaasti lunta.
− Olosuhteet eivät olleet sellaiset, joita jalkapallon pelaamiseen vaaditaan. Sellaiset olosuhteet olisimme halunneet, ja niin varmasti vastustajammekin, Zidane sanoi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Kanadalle kovia uutisia: Bayern Münchenin tähtipelaaja taas pelikunnossa
- MM-kisapettymys oli liikaa – menestysvalmentaja erosi
- Alkulohkot paketissa – näin MM-kisojen pudotuspelit jatkuvat
- LIVESEURANTA: Etelä-Afrikka ja Kanada avaavat MM-kisojen pudotuspelit
- Uskomatonta draamaa lisäajalla – Itävalta putosi jatkosta ja nousi takaisin kuin ihmeen kaupalla
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- FC Lahden päävalmentaja sai tarpeekseen – vaatii VAR:ia Veikkausliigaan
- Jalkapallon MM-kisat 28.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- FC Lahden päävalmentaja sai tarpeekseen – vaatii VAR:ia Veikkausliigaan
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- HJK tyrmättiin Töölössä – näin Joonas Rantanen kommentoi murskatappiota
- Portugalin MM-pelaajasta maksettiin maltaita – tässä on uusi seura