C More: Sami Hyypiä, Simo Valakari ja Antti Niemi antoivat arvionsa Mestarien liigan voittajasta – Petri Pasanen toivoi jymypaukkua
Kuva: Getty Images
Mestarien liigan pudotuspelit käynnistyvät kello 22, kun Barcelona kohtaa PSG:n ja Leipzig saa vastaansa Liverpoolin. C Moren studiossa arvioitiin pudotuspelien alla sitä, mikä joukkue juhlii keväällä mestaruutta.
Arvostettu ennustesivusto FiveThirtyEight arvioi vahvimmaksi ennakkosuosikiksi Manchester Cityn. Myös C Moren studiossa oltiin samoilla linjoilla. Suomen A-maajoukkueen legendat Sami Hyypiä ja Antti Niemi olivat Man Cityn kelkassa.
– Sydän on punainen, mutta City on kyllä todella kovassa kunnossa, Liverpoolin entinen kapteeni Hyypiä totesi viitaten punaisella nimenomaan Liverpooliin.
– Kyllä se City on vahvin suosikki, ja Bayern (München) sitten vahvimpana haastajana, Niemi komppasi.
Studioisäntä Petri Pasanen toivoi näkevänsä todellisen yllätyksen, ja että La Ligaa johtava Atlético Madrid veisi pytyn.
– Atléticon voitto jotenkin lämmittäisi mieltä, Pasanen toivoi.
Myös KuPS:n päävalmentajana nykyisin työskentelevä Simo Valakari uskoi Pep Guardiolan Man Cityn olevan vahvoilla tällä kaudella. City on erinomaisessa vireessä ja johtaa Valioliigaa. City on voittanut 16 ottelua peräkkäin kaikki kilpailut mukaan lukien. Mestarien liiga on ollut Guardiolan Citylle viime vuosina melkoinen peikko.
– Guardiola haluaisi 11 keskikenttäpelaajaa kentälle, ja nyt hän saa laittaa niitä keskikenttäpelaajia sinne. Tasapaino on löytynyt. City on löytänyt sen rauhan ja Guardiolan ei tarvitse enää ylianalysoida vastustajaa. Nyt voidaan keskittyä omaan pelaamiseen. Uskon, että city menee pitkälle tänä vuonna, Valakari ennakoi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Maalitykki jättää VPS:n
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Huuhkajien luottomies päättää maajoukkueuransa
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Pelaako Lionel Messi MM-kisoissa? Nämä sanat herättävät huolta
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Maalitykki jättää VPS:n
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Haastattelu: Huuhkajiin tähtäävä Timo Stavitski juhlii Allsvenskanin mestaruutta – ”Tämä on mulle aivan upea juttu”
- Sky: Matias Siltanen kiinnostaa Saksassa – neuvottelut käynnissä