Salitreenit Glen Kamaran kanssa tehneet Nigerian maajoukkuemiehestä tähden – ”Tiedämme skottifutiksen fyysisyyden”
Kuva: Getty Images
Skotlantilainen Rangers on tanakasti matkalla kohti ensimmäistä Skotlannin mestaruuttaan kymmeneen vuoteen. 18 pisteen etumatka Celticiin on selvä viesti siitä, että Rangers juhlii keväällä historiansa 55. Skotlannin-mestaruutta.
Kuten hyvin tiedetään, Rangersin avainpelaajiin lukeutuu suomalainen Glen Kamara. Hänen kanssaan jokseenkin yhtä suurta luottamusta joukkueen keskikentällä nauttii 24-vuotias Nigerian maajoukkuepelaaja Joe Aribo. Englannissa syntynyt Aribo on vastuusta myös kiittänyt, sillä hän teki maalin sekä viime torstaina Eurooppa-liigassa Antwerpia että sunnuntaina liigassa Dundee Unitedia vastaan.
Aribo kertoo tasonnousunsa takana olevan pitkälti kovan työn kuntosalilla. Siellä hänen kaverinaan on usein suomalaisille hyvin tuttu pelaaja.
– Kun siirryin tänne, en ollut isoin kaveri, mutta olen yrittänyt saada lisää painoa ja täyttää paitani paremmin. Siksi olen yrittänyt tehdä töitä kuntosalilla mahdollisimman paljon, Aribo totesi Glasgow Timesin haastattelussa.
– Koen nyt oloni vahvemmaksi kentällä. Aineenvaihduntani on nopeaa, joten sen kanssa minulla on vaikeuksia. Tiedämme, kuinka fyysistä skottifutis, joten tiesin joutuvani vastaamaan siihen fyysisyyteen.
– Treenaan salilla eniten Glenin (Kamara) ja Connorin (Goldson) kanssa. Kun kuitenkin näen myös Ianis Hagin ja Steven Davis työmäärän salilla, se antaa lisää motivaatiota. Jokainen prosentti on tärkeä.
Aribo on tehnyt keskikentän keskustasta 29 ottelussa seitsemän maalia Rangersille ja syöttänyt neljä osumaa. Hän missasi syyskauden aikana kymmenkunta peliä nilkkavamman takia.
[readmore from=Rangers]
Nyt Aribo on kuitenkin kunnossa, ja häneltäkin odotetaan tehoja, kun Rangers tavoittelee paikkaa Eurooppa-liigan 16 parhaan joukossa. Rangers voitti viikko sitten Belgiassa pelatun avausottelun Royal Antwerpia vastaan 4-3, joten sen lähtötilanne ottelupariin on hyvä. Toinen osaottelu alkaa torstaina kello 19.55 ja sitä voi seurata C Moren kanavilta.
Glen Kamara on illan otteluissa ainoa suomalainen, sillä Bayer Leverkusenin maalivahti Lukas Hradecky on akillesjännevamman vuoksi vielä pitkään sivussa.
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Katso: Petteri Forsell täräytti uskomattoman vapaapotkun
- Toimittaja: Jättikauppa – Veikkausliigan maalipörssin kärkinimi jättää Gnistanin
- Näin José Mourinho kommentoi Lionel Messin maajoukkueuran päättymistä
- Luis Enrique Ballon d’Or’sta: ”Voittajan pitäisi olla …”
- Virallista: Ilves lainaa Otto Tiitisen Englantiin
- Suomen Cup 2026: Ottelut, tulokset, televisiointi ja voittajat
- Jani Honkavaaran Djurgården huippuiskussa – mukana mestaruustaistelussa?
- Suomen Cup -finaali 2026: Näin näet Inter–HJK-ottelun ilmaiseksi
- Joel Pohjanpalo iski kahdesti – Palermo jatkoon Coppa Italiassa
- MTV: Teemu Tainio palaa Veikkausliigaan – tässä on uusi osoite
- Joel Pohjanpalo iski kahdesti – Palermo jatkoon Coppa Italiassa
- MTV: Teemu Tainio palaa Veikkausliigaan – tässä on uusi osoite
- Iso päätös – Espanjan tuore maailmanmestari lopettaa maajoukkueuransa
- Suomen Cup -finaali 2026: Näin näet Inter–HJK-ottelun ilmaiseksi
- Jani Honkavaaran Djurgården huippuiskussa – mukana mestaruustaistelussa?
- Huuhkajien valmentaja lähtee – huippupesti suurseurasta!
- Ilvekseltä kova temppu Euroopan vertailussa – vain kymmenen seuraa edellä
- Huuhkajille uusi valmentaja – kova kaappaus Saksasta!
- Virallista: Ilves lainaa Otto Tiitisen Englantiin
- Luis Enrique Ballon d’Or’sta: ”Voittajan pitäisi olla …”