Synkkiä pilviä Pariisin taivaalle – jääkö Neymarilta taas Mestarien liigan huippumatsi väliin?
Kuva: Getty Images
PSG raivasi keskiviikkona tiensä Ranskan Cupin 32 parhaan joukkoon, kun se kaatoi vieraskentällä Caenin 1-0 Moise Keanin tekemällä maalilla. Voittoon jäi kuitenkin kitkerä sivumaku, sillä Keanin maalin syöttänyt Neymar joutui jättämään kentän tunnin kohdalla loukkaantumisen vuoksi. Hänen paikkansa otti Kylian Mbappé.
Brasilialaisen supertähden loukkaantuminen tulee erittäin ikävään paikkaan, sillä PSG kohtaa jo ensi tiistaina Mestarien liigan huippuottelussa vieraskentällä Barcelonan. PSG:ltä joutui jo loukkaantumisen vuoksi ottelusta sivuun Ángel di Maria, ja nyt pelkona on, että Neymaria odottaa sama kohtalo. Neymar on kärsinyt jo useana vuonna loukkaantumisista juuri kevään ratkaisupelien koittaessa.
Neymarin loukkaantuminen osui vasemman reiden lähentäjälihakseen. Hän poistui pelaajatunneliin heti kentältä poistuttuaan, jalkaansa ontuen. Neymar ei myöskään seurannut ottelua loppuun stadionilla, vaan poistui paikalta jo ennen muuta joukkuetta.
Pelitoveri Moise Kean ei ollut tähden tilanteesta huolissaan, mutta ennen tarkempia tutkimuksia huoli varmaan painaa monia.
– Kaikki on hyvin. Hän on valmis. Neymar tulee olemaan valmis seuraavaan otteluun, Moise Kean sanoi Eurosportille pelin jälkeen.
L’Équipen toimittaja David Aiello ei ollut arviossaan lainkaan yhtä optimistinen.
– Tutkimukset tehdään joko tänä iltana tai huomisaamuna, mutta PSG on pessimistinen Barca-ottelun suhteen. Tällä hetkellä ohuet toiveet ovat kuitenkin yhä olemassa, Aiello arveli.
Le point et les infos glanées au stade sur la blessure de Neymar dans @lequipedusoir
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- FF Jaro vahvistuu HJK:sta siirtyvällä hyökkääjällä
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle
- KuPS vahvistuu ranskalaispelaajalla
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Tanska ja Ruotsi murskaavia – Kosovolla mahdollisuus tehdä historiaa
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa
- Tanska ja Ruotsi murskaavia – Kosovolla mahdollisuus tehdä historiaa