Brasilialaiseen jalkapalloon merkittävä sääntömuutos – ”Valmentajaruletti päättyy tähän”
Kuva: Getty Images
Brasilian pääsarjaseurat ovat hyväksyneet maan jalkapalloliiton historiallisen ehdotuksen, jonka myötä joukkueet saavat tehdä ensi kaudesta alkaen vain yhden valmentajavaihdoksen per kausi, kertoo ESPN.
Tähän mennessä seurat ovat voineet vaihtaa päävalmentajaa niin usein kuin haluavat, mutta uuden säännön myötä seura voi monottaa luotsinsa vain kerran kaudessa. Myös valmentaja voi erota vain kerran per kausi. Jos hän jättää tehtävänsä myös kauden toisessa seurassaan, hän ei saa sillä kaudella valmentaa enää kolmatta joukkuetta.
Jos valmentaja eroaa, seuralla on lupa nimittää uusi päävalmentaja. Mutta jos seura antaa kahdelle valmentajalle potkut saman kauden aikana, se saa nimittää uudeksi käskyttäjäksi vain sellaisen henkilön, joka työskentelee valmiiksi seurassa ja on ollut sen palkkalistalla vähintään kuusi kuukautta.
Ehdotus on tullut esille aiempinakin vuosina, mutta se äänestettiin läpi vasta nyt äänin 11-9.
Brasilian jalkapalloliiton puheenjohtaja Rogerio Caboclo sanoi, että sääntömuutos on hyväksi sekä seuroille että valmentajille.
– Siitä seuraa kypsempiä ja ammattimaisempia suhteita ja se antaa mahdollisuuden pidempään ja johdonmukaisempaan työhön. Brasilialaisen jalkapallon valmentajaruletti päättyy tähän.
LUE MYÖS:
- Yhdeksän maalia! Mestarien liigassa melkoinen ilotulitus
- Vinícius ei saa pelata El Clásicossa – pitkä pelikielto napsahti
- Mestarien liigan hattutemppusankari vaikean valinnan edessä – ”Päätän, kun sen aika koittaa”
- Pienen kalastajakylän kasvatti nousi tiistain hahmoksi Mestarien liigassa – ”Kusipää”
- AC Oulun luottopelaaja loppukauden sivussa pelikentiltä
- Trabzonspor vahvisti: Mohamed Salah matkustaa Tampereelle
- Mestarien liigassa nähtiin jättiyllätyksiä tiistaina
- Gianni Infantinon asema horjuu – miljoonapalkkio nostatti uuden kohun
- Vahvasti pelannut Cristiano Ronaldo: ”Olen portugalilainen, mutta kuulun Saudi-Arabian kuningaskunnalle”
- Virallista: Maailmanmestari hyppää uuteen valmennuspestiin – ensimmäisenä vastassa KuPS
- Vahvasti pelannut Cristiano Ronaldo: ”Olen portugalilainen, mutta kuulun Saudi-Arabian kuningaskunnalle”
- Mestarien liigassa nähtiin jättiyllätyksiä tiistaina
- Steven Gerrard kertoi millaisen rangaistuksen antaisi Manchester Citylle
- Toimittaja haltioissaan: ”En ole koskaan aiemmin nähnyt tällaista maalia”
- Trabzonspor vahvisti: Mohamed Salah matkustaa Tampereelle
- Roope Riskiltä paljastus uran jatkosta SuomiFutikselle
- HJK:n voittomaali herätti raivon – Mikko Isokangas kommentoi tilannetta SuomiFutikselle
- MTV: Osku Maukonen siirtyy HJK:hon
- Näin Jani Honkavaaran tähtihyökkääjä kommentoi Valioliiga-huhuja
- Virallista: Maailmanmestari hyppää uuteen valmennuspestiin – ensimmäisenä vastassa KuPS