”Kammottava kolhu” – Veikkausliigan tähtipelaajalta suoraa tekstiä Qatarin MM-kisoista

Karsinnat seuraavaan jalkapallon miesten MM-turnaukseen käynnistyvät viikon päästä, keskiviikkona 24.3. Suomi avaa urakkansa kotiottelulla Bosniaa ja Hertsegovinaa vastaan, ja Markku Kanerva ilmoittaa joukkueensa maaliskuun maaotteluun tänään keskiviikkona.
Tunnelmat MM-kisoja kohtaan ovat silti laajalti poikkeuksellinen nihkeät. Lopputurnaus pelataan Qatarissa ensi vuoden marras-joulukuussa, ja kisaisäntään on kohdistunut suurta kritiikkiä sen valinnasta lähtien. Arvostelua on syntynyt korruptiosyytösten, Qatarin maajoukkueen vaatimattoman tason, ilmastohaittojen ja kokonaan uusiksi rakennettavan stadioninfrastruktuurin takia, mutta selvästi eniten puhuttaa kuitenkin Qatarin ihmisoikeustilanne ja rakennustyöntekijöiden oikeudet.
Brittilehti Guardian kertoi helmikuussa, että jo yli 6 500 kisojen rakennustöihin osallistuneen kerrotaan menehtyneen ankarien ja orjuuteenkin verrattujen työolojen seurauksena. Tämän johdosta ainakin Norjassa useat pääsarjaseurat ovat ilmoittaneet boikotoivansa Qatarin MM-kisoja.
Palloliittokin otti Qatarin MM-isännyyteen kantaa maanantaina. Suomen korkein jalkapalloinstanssi totesi pitävänsä kisojen myöntämistä Qatarille ongelmallisena ja huonona päätöksenä. Suomi ei kuitenkaan aio boikotoida MM-kisoja eikä ensi viikolla alkavia MM-karsintoja.
FC Interin kapteeni, kokenut kärkimies Timo Furuholm ilmaisi ajatuksiaan Palloliiton kannanotosta painavin sanavalinnoin:
– Kisojen järjestäminen Qatarissa on kammottava kolhu rakkaalle lajilleni. Mikään laji tai mitkään kisat eivät kestä 6 500 kuollutta työntekijää. Jalkapallon pitäisi pystyä parempaan, Furuholm kirjoitti Twitterissä.
Palloliiton kannanotolle Furuholm nosti kuitenkin varovaista peukkua.
– Ihmisoikeuksien puolesta on syytä puhua ja erityisesti taistella.
Palloliitolle varovainen
Lue kannanotto
palloliitto.fi/jalkapallouuti…
Twiitin kommenteissa toivotaan muun muassa Suomen näyttävän esimerkkiä muille maille, vaikka pienenä maana globaalinen näkyvyys ei valtava olisikaan. Furuholmia ilahduttaisi etenkin, jos jokin jalkapallon mahtimaista ottaisi ryhdikkäästi kantaa Qatarin kisojen ongelmallisuutta kohtaan – jopa boikotin kautta.
– FIFA ei oikein edusta sitä jalkapalloa, jota me pidämme maailmankielenä ja yhdistävänä asiana. Saksa, Ranska, Englanti…yms. Sieltä sen boikotoinnin pitäisi alkaa, Furuholm toteaa.
Kysyimme kantaa asiaan myös Suomen suurimmassa jalkapalloaiheisessa Facebook-ryhmässä Jalkapallon olohuoneessa. Viesti oli varsin selkeä, sillä vajaasta 500 kyselyymme vastanneesta yli kaksi kolmesta, eli noin 69 prosenttia oli sitä mieltä, että Suomen pitäisi boikotoida Qatarin MM-turnausta.
LUE MYÖS:
Palloliitto kertoi tylyn kantansa Qatarin MM-kisoista – boikottiin ei silti ryhdytä
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Ilves hankki maajoukkuetason pelaajan
- IL: Matias Siltasta viedään Valioliigaan – viritteillä kaikkien aikojen suomalaissiirto
- Virallista: Lucas Bergström jatkaa uraansa Espanjassa
- Bayer Leverkusenin maalivahtikaksikko selkeentyi – maajoukkuepelaaja lainalle
- Lähde: Lucas Bergström siirtymässä La Ligaan
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Lähde: Lucas Bergström siirtymässä La Ligaan
- IL: Matias Siltasta viedään Valioliigaan – viritteillä kaikkien aikojen suomalaissiirto
- Bayer Leverkusenin maalivahtikaksikko selkeentyi – maajoukkuepelaaja lainalle
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Virallista: Lucas Bergström jatkaa uraansa Espanjassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Virallista: Ilves hankki maajoukkuetason pelaajan