”Eihän se ihanteellinen tilanne ole” – Kansallinen Liiga on pääkaupunkiseudun taistelutanner
60 prosenttia. Niin suuri osuus on pääkaupunkiseudulla Kansallisen Liigan joukkueista kaudella 2021. Kolme helsinkiläistä, kaksi vantaalaista ja yksi espoolainen joukkue saavat seuraa Kuopion Palloseurasta, Jyväskylän Pallokerhosta, Tampereen Ilveksestä sekä mestarijoukkue Åland Unitedista.
SuomiFutis kysyi tiistaina Kansallisen Liigan etämediatilaisuudessa KuPS:n valmentaja Ollipekka Ojalalta, mitä mieltä hän on pääsarjan näinkin voimakkaasta alueellisesta keskittymisestä.
– Eihän se ihanteellinen tilanne ole, että liiga keskittyy niin paljon pääkaupunkiseudulle. – Me tietysti olemme tottuneet matkustamaan paljon, Ojala vastasi.
– Ollaan me siitä huolissamme, ja ollaan itse pyritty siihen reagoimaan tilanteeseen siten, että saataisiin nostettua tältä seudulta lisää pelaajia ylöspäin. Toivoisin, ettei sarja mene liian pääkaupunkiseutupainotteiseksi.
[readmore from=Kansallinen-Liiga]
Monet seurat ovat kiinnittäneet uusia pelaajia helsinkiläisen Mäkelänrinteen urheilulukion yhteistyöjoukkue HFA Märskystä, joka jalostaa useita maan lupaavimpia pelaajia kohti aikuisten sarjoja.
Pääkaupunkiseutukeskeisyys koskee tällä kaudella etenkin pääsarja Kansallista Liigaa, sillä jo Ykkösessä levinneisyyttä on aivan toisella tavalla. 12 joukkueen Ykkösessä on joukkueita seitsemästä eri maakunnasta, ja pääkaupunkiseudulta vain kaksi: vantaalainen VJS ja espoolainen EBK.
LUE MYÖS:
- Kansallisen liigan kausiennakko osa 1: Sarjan häntäpäässä kahden kerroksen väkeä
- Kansallisen liigan kausiennakko osa 2: Saako sarja uuden mestarin?
- Suoraa puhetta! – Kansallisen Liigan tähtipelaajalta radikaali ehdotus sarjan kehittämiseksi: ”Muiden homma selvittää”
- Sijoitusarvio: Näin käy Kansallisessa Liigassa – sarja saa uuden mestarin
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Simo Valakari pitkään jatkosopimukseen St. Johnstonen kanssa
- Siirto luvassa? Näin ADO Den Haagin urheilujohtaja kommentoi Diogo Tomasin tilannetta
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla
- Kevin Keeganilla on diagnosoitu syöpä
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta
- Virallista: TPS julkaisi kapteeninsa jatkosopimuksen
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Virallista: AC Oulu myi puolustajansa Ruotsiin
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Pikapotkut saanut Erik ten Hag löysi uusia töitä
- Veikkausliigan maalitykki Dimitri Legbo lähellä siirtoa Kroatiaan
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- Jarkko Wissin SJK teki lupaavan hankinnan
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta
- Virallista: AC Oulu myi puolustajansa Ruotsiin
- Virallista: TPS julkaisi kapteeninsa jatkosopimuksen
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla