Mestarien liigan uudistukset herättävät raivoa Englannissa – Jürgen Klopp ja Man Cityn kaksikko antoivat rajua kritiikkiä

UEFA julkaisi maanantaina Mestarien liigaan tulevat uudistukset, jotka astuvat voimaan kaudesta 2024-25 alkaen.
Mestarien liigassa tulee pelaamaan 36 joukkuetta, ja alkulohkojen sijaan pelataan yhdessä suuressa liigassa.
Kilpailuun osallistuvien joukkueiden ottelumäärä tulee kasvamaan, sillä jokainen pelaa varmuudella ainakin kymmenen ottelua kauden aikana – viisi kotona ja viisi vieraissa.
Mestarien liigan uudistuksia ei ole otettu ilolla vastaan etenkään Englannissa. Kritiikkiä ovat antaneet Liverpoolin Jürgen Klopp sekä Man Cityn Pep Guardiola ja İlkay Gündoğan.
– Uusi Mestarien liiga ei ole hyvä, Klopp kritisoi.
– Ainoat ihmiset, joilta UEFA ei koskaan kysytä mielipidettä näihin asioihin, ovat valmentajat, pelaajat ja kannattajat.
– Olemme jo nykyisen ottelumäärän kanssa kuilun reunalla. Ja se on fakta, kun kaikki valmentajat ajattelevat samalla tavalla.
Man Cityn keskikenttäpelaaja İlkay Gündoğan oli myös huolissaan kasvavasta ottelumäärästä.
– Kun kaikki Superliiga-jutut ovat meneillään… voimmeko puhua myös uudesta Mestarien liigan formaatista? Yhä enemmän ja enemmän pelejä, eikö kukaan ajattele meitä pelaajia? Uusi UCL-formaatti on vain pienempi paha verrattuna Superliigaan, Cityn tähtipelaaja twiittasi torstai-iltana.
[readmore from=Mestarien-liiga]
– Nykyinen UCL-formaatti toimii erinomaisesti, ja siksi se on maailman suosituin seurakilpailu.
Guardiolan mukaan ottelumäärän kasvaessa UEFA:n tulee kasvattaa vuoden pituutta.
– Meidän on pyydettävä FIFA:a tai UEFA:a pidentämään vuotta 400 päivän mittaiseksi, jotta voimme pelata lisää otteluita. En ole Mestarien liigan asiantuntija. Pyydän ainoastaan pienentämään ottelumääriä, jotta otteluiden välillä olisi enemmän aikaa. Muut tekevät päätökset sen suhteen, minä annan vain mielipiteeni. Jos he päättävät, että meidän on pelattava kymmenen ottelua lisää, niin sitten se on niin, Guardiola totesi.
Valioliiga näkyy V Sportin kanavilla ja Viaplayssa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Erik ten Hagille potkut Leverkusenista kolmen ottelun jälkeen!
- Lukas Hradecky ja Rasmus Schüller joutuvat jäämään sivuun Huuhkajista
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- José Riveiro sai potkut – pesti Egyptin suurseurassa kesti vain muutaman kuukauden
- FC Interin tähti selvisi säikähdyksellä pahannäköisestä yhteentörmäyksestä: ”Onneksi pääsen kotiin jo tänä iltana”
- Lehti: Marcus Forss lähdössä lainalle Englannin kolmostasolle
- Lukas Hradecky joutui jättämään AS Monacon ottelun kesken loukkaantumisen vuoksi
- KuPSin Konferenssiliigan otteluohjelma julkaistu
- Katso: Robin Lod iski komean maalin MLS:ssä
- Veikkausliigan runkosarja pelattiin loppuun – FC Inter -tähden pahannäköinen loukkaantuminen pelästytti
- Huuhkajien kärkimies tulikuumana – maalipörssin kärjessä, mutta ei kertaakaan avauksessa
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- KuPSin puitteet hämmentävät Euroopassa: ”Mikähän mahtaa olla vieraspäädyn kapasiteetti?”
- Jamie Vardy siirtyy Serie A:han
- Lehti: Marcus Forss lähdössä lainalle Englannin kolmostasolle
- KuPSin Konferenssiliigan otteluohjelma julkaistu
- José Riveiro sai potkut – pesti Egyptin suurseurassa kesti vain muutaman kuukauden
- Lukas Hradecky joutui jättämään AS Monacon ottelun kesken loukkaantumisen vuoksi
- FC Interin tähti selvisi säikähdyksellä pahannäköisestä yhteentörmäyksestä: ”Onneksi pääsen kotiin jo tänä iltana”
- PSG-tähdeltä uskomaton hattutemppu! Kaksi saksarimaalia seitsemään minuuttiin