UEFA lähettää ristiriitaisia viestejä – puolustautuu nyt sateenkaaripäätöksensä puolesta

UEFA puolustaa päätöstään kieltää Münchenin stadionin valaiseminen sateenkaaren värein, kun Saksa isännöi Unkaria kesän EM-kilpailujen viimeisessä lohko-ottelussa. Valaisemisen oli tarkoitus toimia vastaiskuna Unkarin hallinnolle ja unkarilaisille jalkapallokannattajille, joiden epäillään esitelleen vähemmistövastaisia lakanoita Budapestissa aiemmin turnauksen aikana.
LUE MYÖS: Näkökulma: UEFA munasi pahemman kerran – EM-kisat eivät ole sittenkään vähemmistöille
Unkarin hallitus on hyväksynyt lain, jonka myötä alaikäisille ei saa enää kouluissa puhua homoseksuaalisuudesta.
Münchenin pormestari Dieter Reiter pyysi Euroopan jalkapalloliittoa sallimaan ”näkyvän signaalin [näyttämisen] yhteisesti hyvin arvojen” puolesta. Hän korosti myös, että liiton tulisi tehdä ”painokkaasti ja näkyvästi töitä suvaitsevaisuuden ja tasa-arvon eteen”. Pyyntö evättiin. Reiter kutsui päätöstä ”häpeälliseksi”.
UEFA sanoo, että stadionin valaiseminen olisi ollut poliittista ja että sateenkaarisymbolia haluttiin Münchenissä käyttää vain poliittisten vastustajien näpäyttämiseen.
UEFA on vaihtanut oman Twitter-tilinsä profiilikuvaan sateenkaaren värit. Lisäksi se on julkaissut tiedotteen, jossa todetaan seuraavaa:
– Tänään UEFA ylpeänä pukeutuu sateenkaaren väreihin.
– Se on symboli, joka kuvastaa keskeisiä perusarvojamme ja edistää kaikkea, mihin uskomme — oikeudenmukaisempaa ja tasa-arvoisempaa yhteisöä, joka hyväksyy jokaisen riippumatta taustasta, uskosta tai sosiaalisesta sukupuolesta.
– Jotkut ovat tulkinneet UEFA:n päätöksen — — ”poliittiseksi”. Päinvastoin. Anomus itsessään oli poliittinen, sillä se oli suoraan kytköksissä Unkarin jalkapallojoukkueen läsnäoloon stadionilla tämän illan ottelussa Saksan kanssa.
– UEFA:lle sateenkaari ei ole poliittinen tunnus, vaan merkki meidän lujasta sitoutumisesta monikulttuurisempaa ja inklusiivisempaa yhteiskuntaa kohtaan, liitto lisää tiedotteensa lopussa lihavoidulla kirjasintyypillä.
Münchenin kaupunki aikoo kunnioittaa vähemmistöjä valaisemalla muiden julkisten rakennusten ulkopintoja sateenkaaren värein ottelun ajaksi.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia