Komea saavutus Vuoden urheilijalle – Lukas Hradecky on Bayer Leverkusenin uusi kapteeni!
Kuva: Getty Images
Loistavat EM-kisat pelannut Huuhkajien maalivahti Lukas Hradecky saa tunnustuksia kerta toisensa jälkeen. Tammikuussa Hradecky valittiin Suomen Vuoden urheilijaksi vuosimallia 2020. Lauantaina oli uuden komean kunnianosoituksen aika, sillä turkulaislähtöisen torjujan seurajoukkue Bayer Leverkusen tiedottaa kotisivuillaan, että suomalainen on bundesliigajoukkueen uusi kapteeni.
Viime kaudella Leverkusenia kipparoi chileläinen Charles Aránguiz. 32-vuotias keskikenttäpelaaja toteaa kuitenkin tiedotteessa huomanneensa kauden aikana voivansa auttaa joukkuetta paremmin, kun hän saa keskittyä yksinomaan tekemiseen kentällä. Siksi hän halusi luopua kapteeniudesta. Niinpä Leverkusenin uusi valmentaja Gerardo Seoane päätti viikkoa ennen sarjakauden alkua tehdä Hradeckysta joukkueen uuden kapteenin.
– Lukas ei ole ainoastaan erinomainen maalivahti, vaan myös täysiverinen ammattilainen, joka harjoittaa lajiaan hyvin tunnollisesti. Lisäksi hän säteilee erittäin positiivisesti, kommunikoi hyvin ja kantaa mielellään vastuuta, Seoane perusteli valintaansa.
31-vuotias Hradecky siirtyi Leverkuseniin Eintracht Frankfurtista vuonna 2018, ja on pelannut Werkselfissä 127 virallista ottelua. Hän on luonnollisesti kapteenin roolista otettu.
– Joukkue on löytänyt vuosien varrella tiensä sydämeeni ja samaistun seuraan erittäin vahvasti. Meillä on ensi kaudelle kunnianhimoisia tavoitteita. Joukkuetoverini ja minä tulemme antamaan kaikkemme yltääksemme niihin, Hradecky kommentoi.
Joukkueen varakapteeneiksi valittiin Julian Baumgartlinger, Jonathan Tah ja Charles Aránguiz.
Bayer Leverkusenin kapteenit vuodesta 1996 lähtien:
Jens Nowotny: 1996-2003 Carsten Ramelow: 2003-2008 Simon Rolfes: 2008-2015 Lars Bender: 2015-2020 Charles Aránguiz: 2020-2021 Lukas Hradecky: 2021-Glückwunsch, Lukas!
#Bayer04 | #Werkself
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- Veikkausliigan otteluohjelma julkaistu – katso paikallisotteluiden ajankohdat
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
