Tässä on KuPS:n tuleva kivenkova vastustaja Konferenssiliigan karsinnoissa – tarjosi HJK:lle karmean kohtalon vuonna 2015
Kuva: Getty Images
KuPS eteni upeasti torstaina Konferenssiliigan kolmannelle karsintakierrokselle, kun se kaatoi upeasti ukrainalaisen Vorskla Pultavan jatko-ottelun jälkeen yhteismaalein 5-4. Seuraavaksi vastaan tule kazakstanilainen FC Astana.
KuPS on UEFA:n seurarankingissa sijalla 83, kun Astana on vasta sijalla 171. Astanan pelaajien yhteenlaskettu markkina-arvo on kuitenkin lähes 14 miljoonaa euroa, kun KuPS:n vastaava lukema on 4,53 miljoonaa euroa.
Astana on esiintynyt kerran Mestarien liigan lohkovaiheessa ja neljästi Eurooppa-liigan lohkovaiheessa, joista viimeisen kerran kaudella 2019-20. Kaudella 2017-18 Astana eteni Eurooppa-liigassa lohkostaan jatkoon, mutta putosi ensimmäisen kierroksen pudotuspeleissä portugalilaiselle Sportingille. Mestarien liigaan se eteni kaudeksi 2015-16.
Suomalaiset muistavat Astanan ehkä parhaiten nimeomaan vuodelta 2015, kun se pudotti HJK:n Mestarien liigan kolmannelta karsintakierrokselta dramaattisten vaiheiden jälkeen. HJK oli vielä vahvasti kiinni jatkopaikassa vierasmaalin turvin, kun Erfan Zeneli toi vieraat rangaistuspotkusta tasoihin vain viisi minuuttia ennen täyttä aikaa. Avausosa päättyi Helsingissä maalittomaan tasapeliin.
Aivan ottelun loppuhetkillä HJK:n hyökkääjä Mike Havenaar tykitti pallon ylärimaan, jonka jälkeen Astana lähti nopeasti vastahyökkäykseen saaden kulmapotkun. Evgeni Postnikov rymisteli pallon lopulta maaliin ja vei Astanan jatkoon yhteismaalein 4-3.
– Mielestäni meillä oli ihan hitonmoinen peli täällä. Futis on hullua. En vain tiedä, että miten vit*u tuo on mahdollista, HJK:n puolustaja Sebastian Sorsa kommentoi ottelun jälkeen Yle Urheilulle.
Astana voitti vielä Playoff-otteluparissa kyproslaisen APOEL:n ja eteni lohkovaiheeseen. Astana pelasi tuolloin samassa lohkossa Atlético Madridin, Benfican ja Galatasarayn kanssa. Kazakstanilaisjoukkue ei hävinnyt yhäkään kotiottelua venyen kaikkia vastaan tasapeliin. Lisäksi Astana haki Galatasarayn vieraan myös tasapelin, mutta jäi silti lohkonsa hännille.
LUE MYÖS:
- KATSO KOOSTE: Näin KuPS venyi upeaan voittoon eurokentillä
- Loistavaa KuPS, europelit jatkuvat! Kuilun partaalta tasoihin ja jatkoajalla voittoon!
- Mikael Soisalo jälleen tehokkaana – suomalaislaituri saatteli seuransa europeleissä jatkoon
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näin seuraat jalkapallon MM-kisoja – Ylen ja MTV:n selostajat ja asiantuntijat julki
- Mestarien liigan puolivälierät alkoivat – näin kävi tiistaina
- Mircea Lucescu on kuollut
- Veikkausliiga-seura on hakenut toimitusjohtajaa lähes puoli vuotta tuloksetta
- Muistatko? Lionel Messi kieltäytyi miljarditarjouksesta – ”Uskomatonta”
- Hämmentävä tuomarivirhe sarja-avauksessa – Jani Honkavaaran Djurgården nappasi voiton
- IS: Veikkausliigan maalikuningas Kasper Paananen suorana: ”Aika petetty olo”
- Kuka vie Italian mestaruuden? Serie A:n kärkikamppailuun tuli muutos
- Häikäisevä maali! Suomen maajoukkuepelaaja yllätti Chelsean tähtivahdin
- Huuhkajiin nousseelle Adrian Svanbäckille loistava alku liigakauteen Ruotsissa
- Veikkausliiga-seura on hakenut toimitusjohtajaa lähes puoli vuotta tuloksetta
- IS: Veikkausliigan maalikuningas Kasper Paananen suorana: ”Aika petetty olo”
- Muistatko? Lionel Messi kieltäytyi miljarditarjouksesta – ”Uskomatonta”
- Hämmentävä tuomarivirhe sarja-avauksessa – Jani Honkavaaran Djurgården nappasi voiton
- Mestarien liigan puolivälierät alkoivat – näin kävi tiistaina
- Expressen: Matias Siltanen listaykkösenä – jättisiirto muhii
- Mircea Lucescu on kuollut
- SJK-pomo teki Ylelle paljastuksen maalikuningas Kasper Paanasen tilanteesta
- Huuhkajiin nousseelle Adrian Svanbäckille loistava alku liigakauteen Ruotsissa
- Kuka vie Italian mestaruuden? Serie A:n kärkikamppailuun tuli muutos