Näin paljon Veikkausliiga-seurat tienasivat europeleistä – lohkovaiheeseen edennyt HJK voi vielä päästä käsiksi huimiin palkintorahoihin

© Kuva: Juha Tamminen

Neljä Veikkausliiga-seuraa, HJK, KuPS, FC Honka sekä FC Inter, tavoittelivat tällä kaudella pääsyä europelien lohkovaiheeseen.

Turkulaisseura Interin matka katkesi jo heti Konferenssiliigan ensimmäisellä karsintakierroksella, kun unkarilainen Puskás Académy jyräsi jatkoon yhteismaalein 3-1. Vaikka Interin europelitaival jäi torsoksi, kuittasi seura itselleen 250 000 euron palkintorahat.

Espoossa pelattiin europelejä yksi kierros enemmän. Honka voitti avauskierroksella Färsaarten Runavíkin yhteismaalein 3-1, mutta toisella karsintakierroksella slovenialainen Domzale oli niukasti parempi ja eteni jatkoon 2-1-lukemin. Hongan kassaan kilahti palkintorahoja yhteensä 550 000 euroa.

Kuopion Palloseura oli karsintojen valopilkku. Ensimmäiseltä karsintakierrokselta aloittavat joukkueet eivät käytännössä koskaan onnistu selvittämään tietään lohkovaiheeseen, mutta KuPS oli tehdä sääntöön poikkeuksen.

KuPS jyräsi tieltään armenialaisen Noahin [yhteismaalit 5-1], ukrainalaisen Vorkslan [5-4] sekä kazakstanilaisen Astanan [5-4], ja eteni upeasti aina karsintojen finaalikierrokselle. Vastaan asettui Saksan Bundesliigassa pelaava Union Berlin, joka osoittautui aivan liian kovaksi vastustajaksi. Union Berlin katkaisi KuPS:n lennon ja raivasi tiensä Konferenssiliigan lohkovaiheeseen yhteismaalein 4-0.

Useita satoja Union Berlinin kannattajia saapui kiellosta huolimatta Helsingin Olympiastadionille. Ottelupari ratkesi jo Helsingissä, kun saksalaiset jyräsivät 4-0-vierasvoittoon.

KuPS kuittasi upeasta europelikesästä hulppeat palkintorahat. Kolmen otteluparin voitto toi seuran kassaan peräti 1,15 miljoonaa euroa.

Veikkausliigan hallitseva mestari HJK teki upean tempun ja eteni ainoana suomalaisjoukkueensa lohkovaiheeseen.

HJK aloitti europelinsä Mestarien liigan karsinnoista. Avauskierroksella montenegrolaisseura Buducnostista ei ollut mitään vastusta ja helsinkiläiset etenivät jatkoon yhteismaalein 7-1.

Toisella kierroksella vastaan asettui Ruotsin mestari Malmö FF. Ottelupari oli todella tasainen ja jatkopaikasta käytiin kiivasta taistelua aina viime sekunneille asti. HJK joutui kuitenkin pettymään Malmön edetessä jatkoon [ja lopulta aina Mestarien liigan lohkovaiheeseen saakka] yhteismaalein 4-3.

Niklas Moisanderin edustama Malmö oli liian kova pala purtavaksi HJK:lle.

Mestarien liigan karsintapettymyksen jälkeen Klubin pelit jatkuivat Eurooppa-liigan karsinnoissa. Azerbaidzhanilainen Neftchi Baku oli pelkkä suupala Toni Koskelan luotsaamalle helsinkiläisryhmälle, joka eteni otteluparista jatkoon 5-2-lukemin. Otteluparin voitolla HJK varmisti lohkovaihepaikan Konferenssiliigaan.

Viimeisellä karsintakierroksella HJK kohtasi Turkin suurseura Fenerbahçen. Panoksena oli Eurooppa-liigan lohkovaihepaikka. HJK taisteli Turkissa pelatussa avausosassa loistavasti ja hävisi ottelun niukasti 1-0. Ottelupari ratkaistiin Helsingissä eilen torstaina. Klubi ei pelannut tasollaan ja ottelusta muodostui pannukakku. Fenerbahçe jyräsi suvereeniin 5-2-vierasvoittoon ja marssi Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen yhteismaalein 6-2.

HJK:n upeat otteet kesän europeleissä ovat tuoneet seuran kassaan jo usean miljoonan euron palkintorahat. Konferenssiliigan lohkovaiheeseen eteneminen varmisti jo 2,94 miljoonan euron potin – ja lisää on tulossa.

Lohkovaiheessa yksittäisen ottelun voitosta saa 500 000 euroa. Tasapelistä kassaan kilahtaa 166 000 euroa. Lohkon voittaja kuittaa 650 000 euroa, kakkoseksi sijoittunut saa 325 000 euroa.

Näiden summien lisäksi jatkoon etenijät varmistavat 300 000 euron palkintopotin, joka on luvassa ensimmäisellä pudotuspelikierroksella pudonneille joukkueille. Neljännesvälierissä putoavat joukkueet kuittaavat 600 000 euroa. Puolivälierissä putoavat joukkueet saavat miljoona euroa ja välieräpettymyksen kokevat seurat kaksi miljoonaa euroa. Kilpailun mestari kuittaa viisi miljoonaa euroa, kakkoseksi sijoittunut joukkue kolme miljoonaa euroa.

UEFA:n uuden seurajoukkuekilpailun, Konferenssiliigan, lohkoarvonta suoritetaan tänään perjantaina kello 14:00. HJK on korissa neljä, kaikki arvontakorit näet täältä.