Haastattelu: ”Jalkapalloa pelataan kannattajille” – Valioliigassakin maalinteossa onnistunut Kei Kamara on poikkeuksellinen pelaaja kotoiseen pääsarjaan
Kuva: Juha Tamminen
Keskiviikkona Helsingin IFK voitti kauden toisen Stadin Derbyn lukemin 2-0. HJK piti palloa, mutta maalinteosta vastasi vain yksi punapaitainen herrasmies.
Sierra Leonen maajoukkuemies Kei Kamara saapui heinäkuun lopulla Helsinkiin. HIFK tarvitsi kipeästi kärkipelaajaa ja sai samalla tähden, jollaisia harvemmin Veikkausliigan viheriöillä nähdään.
Jostain syystä Kamara on silti jäänyt yllättävän pienelle huomiolle kotimaisessa mediassa. Tämä siitä huolimatta, että hän on osoittanut tasonsa ja ammattimaisuutensa saapumisestaan asti.
Kamara on kuitenkin sellaisia pelaajia, jotka jo omalla läsnäolollaan myyvät usein lippuja. Näin ainakin luulisi.
Hän täytti syyskuun ensimmäisenä päivänä jo 37 vuotta, mutta Kamara on fyysisesti aivan uskomattoman hyvässä kunnossa. Hän on sitä kategoriaa, jossa esimerkiksi Cristiano Ronaldo ja Zlatan Ibrahimovic ovat maailman absoluuttisella huipulla.
Heillä kaikilla on vielä yllättävän monta laadukasta vuotta jäljellä, koska kaikki ovat huippuammattilaisia ja pitävät kropastaan huolta. Kamara esimerkiksi on jo osoittanut olevansa poikkeuksellisen hurja pääpelaaja, jonka ponnistusominaisuudet ja kimmoisuus ovat tasolla, jolla niiden ei varmaan hänen ikäisellään uskoisi olevan.
Kamara muutti jo teini-ikäisenä synnyinmaastaan Yhdysvaltoihin. MLS-liigassa Kamara on suurimman osan urastaan myös pelannut. Yhteensä 359 ottelua, joissa hän viimeisteli komeat 129 täysosumaa. Pisimpään Kamara edusti Sporting Kansas Cityn joukkuetta.
Tammikuussa kokenut maalitykki pääsee edustamaan synnyinmaataan Afrikan mestaruuskisoihin Kameruniin. Se on jälleen uusi kokemus ja haaste, jollainen myös saapuminen Suomeen hänen mukaansa oli.
– Yritän kovasti sopeutua! Tämä on hieno haaste minulle ja uralleni. Kaikki on mennyt mielestäni oikein hyvin tähän asti. Olen ehdottomasti nauttinut tästä kokemuksesta tähän asti, Kamara sanoi SuomiFutiksen haastattelussa.
Jututin Kamaraa tuoreeltaan derbyn jälkeen. Hyökkääjä kertoi katsoneensa videoita juuri Stadin Derbyistä jo silloin, kun häneen otettiin seuran puolelta yhteyttä.
– Videoista erottuivat ennen kaikkea seuran kannattajat ja se paikallispelien tunnelma. Tämä oli mahtava ensimmäinen derby minulle. Saimme kolme pistettä ja pääsin tekemään maaleja.
– Kannattajamme ovat nyt iloisia ja se on oikeastaan koko tämän homman tarkoitus!
Kokenut pelaaja jakaa vuolaasti kehuja ja kunniaa joukkuetovereilleen komeasta tuloksesta. Derbyn maaleja hän ei pidä sellaisina, joista hänet tunnetaan.
– Suuri kunnia maaleistani menee joukkuekavereideni upealle työlle. Keaton (Isaksson) pääsi ensimmäisessä pelaamaan pallon maalille. Pidin vain huolen, että hänellä on vaihtoehtoja. Se oli perinteinen kärkipelaajan maali. Sinun pitää olla oikeassa paikassa.
– Toinen maali oli aika samanlainen. Jusuf (Ali) teki suurimman työn ja koitin olla valppaana, jos pallo tulee minun alueelleni. Kumpikaan maali ei ollut ehkä tyypillisiä osumia itselleni, mutta kaikki lasketaan!

LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Linda Sällströmin viimeisessä Helmarit-kotiottelussa meni kaikki pieleen: ”Harmittaa ja hävettää”
- Helmarien surkea peliesitys kuitattiin Tanskassa yhdellä tylyllä lauseella
- Juhlaottelusta täyskatastrofi: Tanska piti Helmareille jalkapallon oppitunnin
- Lamine Yamal sanoi yhden lauseen, joka sai Real Madrid -yhteisön raivon partaalle
- Haastattelu: Joel Pohjanpalo haluaa nostaa Palermon Serie A:han – kertoi myös mielipiteensä Huuhkajien pelitavasta
- Jarkko Wiss myönsi yhden ongelman KuPS:n europelissä
- Haastattelu: Anthony Olusanya haluaa nostaa Kalmarin Allsvenskaniin – ”Olen jo pitkään halunnut pelata siellä”
- KuPS vieraili Islannissa – Konferenssiliigassa harmittava tulos
- Veikkausliigan karsinta alkoi – avausosassa selvä voittaja!
- Lionel Messi: Uusi sopimus!
- Lamine Yamal sanoi yhden lauseen, joka sai Real Madrid -yhteisön raivon partaalle
- Haastattelu: Joel Pohjanpalo haluaa nostaa Palermon Serie A:han – kertoi myös mielipiteensä Huuhkajien pelitavasta
- Helmarien surkea peliesitys kuitattiin Tanskassa yhdellä tylyllä lauseella
- Rafa Benítez tekemässä historiallisen valmentajasopimuksen
- Juhlaottelusta täyskatastrofi: Tanska piti Helmareille jalkapallon oppitunnin
- Linda Sällströmin viimeisessä Helmarit-kotiottelussa meni kaikki pieleen: ”Harmittaa ja hävettää”
- Jarkko Wiss myönsi yhden ongelman KuPS:n europelissä
- Haastattelu: Anthony Olusanya haluaa nostaa Kalmarin Allsvenskaniin – ”Olen jo pitkään halunnut pelata siellä”
- Ennakkopaketti liigakarsintaan TPS-KTP: Mistä näet pelin, kommentit
- Lionel Messi: Uusi sopimus!