Minihuuhkajat teki hakkelusta Ruotsista! – Katso upean voiton kaikki maalit
Suomen alle 19-vuotiaiden maajoukkue pelasi lauantaina ensimmäisen maaottelunsa sitten tammikuun 2020, kun vastaan asettui Ruotsi.
Ruotsi hallitsi läpi ottelun kenttätapahtumia, mutta Suomi puolusti mallikkaasti ja oli länsinaapuria tehokkaampi maalipaikoissa.
Ottelun avausmaali nähtiin ensimmäisen jakson lopulla, kun Minihuuhkajat sai Elias Olssonin käsivirheen seurauksena rangaistuspotkun. Agon Sadiku asettui pallon taakse ja upotti pelivälineen vuorenvarmasti alakulmaan.
Minihuuhkajien maalin johtoasema kesti pitkälle toiselle puoliajalle asti, kunnes se tuplaantui Niilo Saarikiven upealla maalilla.
Ottelun lisäajalla Henri Salomaa laukoi Minihuuhkajien kolmannen osuman, joten tuplamaaottelun avausosa päättyi Suomen upeaan 3-0-voittoon.
Tuplamaaottelun toisen osaottelu pelataan tiistaina. Kello 13:00 alkava ottelu näkyy suorana Palloliiton YouTube-kanavalla.
Mikäli alla oleva videoklippi maaleista ei näy, voit katsoa sen täältä.
#Minihuuhkajat hoiti vuoden ensimmäisen maaottelunsa kunnialla, ja tuloksena oli vakuuttava 3-0-voitto länsinaapurista: maalareina Sadiku, Saarikivi ja Salomaa!
Oi Suomi on!
- Suomalaishuippu kohtaa Real Madridin Mestarien liigassa
- Virallista: Juhani Ojala lopettaa uransa
- Haastattelu: Alexander Ring lopettaa uransa levollisin mielin
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Glen Kamara pudotettiin maajoukkueesta – taustalla viime tauon tapahtumat?
- Katso: Pikkuhuuhkajien joukkue nimetty EM-jatkokarsintoihin
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat – Pikkuhuuhkajien keskikenttämies nousee A-maajoukkueeseen
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- Huuhkajat | Joukkue, ottelut, tulokset, tv ja uutiset
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Haastattelu: Kiinnostaako jääminen Veikkausliigaan, Jonathan Svedberg?
- Lähde: Kuolemaan johtaneessa törmäyksessä mukana ollut maalivahti murtui – joutui rajun ryöpytyksen kohteeksi
- Jalkapalloilijan traagista kuolemaa seurasi ikävä sekaannus – ”En ole hän”
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé
- Joel Pohjanpalon Palermo johtaa Serie B:tä jo kuudella pisteellä – valmentaja laittoi jäitä hattuun: ”Tämä ei voi nousta päähämme”
- Rajusti taklattu Jesús de Miguel, 30, on kuollut
- Näytön paikka – Cristiano Ronaldon poika sai kutsun maajoukkueeseen