Dortmundin nuori sensaatio ei matkusta Englannin maajoukkueen mukaan – äiti ja isä kielsivät

Gareth Southgate valitsi kuun vaihteessa Englannin miehistön MM-karsintojen lokakuun kamppailuihin.
Dortmundin 18-vuotias superlupaus Jude Bellingham puuttui tuolta listalta. Yhteensä kahdeksan A-maaottelua pelannut nuori tähti oli mukana syyskuun kamppailuissa.
Seurajoukkueessakin kulkee, joten hänen poissaolonsa on aiheuttanut hieman kummastusta. Southgate joutuikin asiaan tuoreeltaan julkistuksen jälkeen ottamaan kantaa.
Hän sanoi, että nuoren pelaajan tulee antaa levätä välillä suuren pelikuorman takia.
Bildin mukaan Southgate ei tätä päätöstä itsenäisesti tehnyt. Bellinghamin vanhemmat kokivat, että Andorra- ja Unkari-ottelut voisivat tällä kertaa jäädä väliin.
Denise ja Mark Bellingham kokivat saksalaislehden mukaan, että heidän poikansa tarvitsee nyt tauon.
Vanhempien päätös on saanut laajalti kiitosta varsinkin Saksassa. Dortmundin päävalmentaja Marco Rose kokee, että nuoren pelaajan on erittäin hyvä ottaa muutama päivä vain lomaa.
Samoilla linjoilla on Skyn asiantuntija Dietmar Hamann.
– Kerrassaan erinomainen ratkaisu. Tällaiset 17-18-vuotiaat pelaajat eivät ole vielä täysikasvuisia. Kehossa tapahtuu vielä fyysisiä muutoksia, kertoi Hamann.
Bellinghamin perheessä tilanne on silti varsin hyvä, jos maajoukkuematkat ovat ainoita asioita, joihin tulee puuttua.
Kenties Jude katsoo pelin televisiosta perheensä kanssa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia