Matsiraportti: HJK sai Maccabilta karmean selkäsaunan – Konferenssiliigan lohkovaiheen ottelusta helsinkiläisittäin kärsimysnäytelmä
Kuva: Juha Tamminen
HELSINKI. Konferenssiliigan lohkovaihe jatkui torstaina Helsingin Bolt Arenalla. HJK:n vieraaksi saapui israelilainen Maccabi Tel Aviv. Vierasjoukkue oli kerännyt aiemmista kamppailuistaan neljä pistettä ja HJK kolme.
Mukavan lauhassa, mutta kosteassa syyssäässä pelattu kamppailu oli siis molemmille erittäin tärkeä jatkohaaveiden kannalta.
Myös vieraskannattajia oli paikalla joitakin kymmeniä, ja he pitivät kovaa mökää alusta asti. HJK:n kannattajapääty vei tästä taistelusta luonnollisesti silti selvän voiton. Nurmella oli toisin.
Torstain kamppailu oli varsinkin avausjakson osalta tunnustelevaa, mutta selvästi Maccabin komennossa. HJK:n torstai-ilta oli erittäin vaikea. Helsinkiläiset hävisivät ottelun karmein lukemin 0-5.
Ensimmäisellä nelivitosella hallitsevampi oli Maccabi. Joukkue kykeni luomaan selvää uhkaa hyökkäyksillään HJK:n maalille. Heti kamppailun alussa iso target-hyökkääjä Stipe Perica nikkasi Gavriel Kanichowskyn nokikkain Hugo Kedon kanssa. Puolustus ehti kuitenkin hätiin.
Parikymmentä minuuttia myöhemmin Kanichowsky ei erehtynyt. Pallo riistetiin Klubin brassikeskikentältä Jairilta voimalla. Kanichowsky sijoitti pallon hallitusti vasempaan alakulmaan ja Maccabin edelle.
Helsinkiläisittäin tilanne aiheutti myös pientä purnausta, koska HJK-pelaajat ja kotiyleisö kokivat, että Jairia rikottiin.
Avausnelivitosella pelissä näkyi myös panokset. Kumpikin joukkue tiedosti, että vastustajan vahvuudet ovat vastaiskuissa. Riskejä välteltiin, mutta helppoja syöttövirheitä tapahtui tämän tästä. Selvästi enemmän tosin helsinkiläisille.
HJK ei kyennyt murtautumaan Maccabin muodon sisään kertaakaan vaan roiski usein pitkiä palloja vain linjan taakse. Santeri Hostikka ja Roope Riski sitten yrittivät parhaansa mukaan niiden perässä juosta.
Kotijoukkue sai vain yhden todellisen maalipaikan aivan jakson lopussa. Lucas Lingmanin vapaapotku kaartoi komeasti vieraiden puolustuksen selustaan. Palloon ehti ensimmäisenä Riski, jonka ohjaus meni vain himpun takakulmasta leveäksi.


LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Bayern-pomo kommentoi Harry Kanen tulevaisuutta seurassa
- Huippuvalmentajaa roimittiin ChatGPT:n käytöstä – nyt hän vastasi kritiikkiin
- Menikö liian pitkälle? Saksalaisikonin somevideo kummastuttaa – ”Oletko tosissasi?”
- Italian entinen maalitykki tuki maahanmuuttoviraston voimankäyttöä Yhdysvalloissa
- Jalkapallolegenda ja NHL-pelaaja kaupoilla – tähtitieteellisiä summia pelissä
- Norsunluurannikon nuorten maajoukkuekapteeni Ilvekseen
- FotbollDirekt: Matias Siltanen jäämässä kevääksi Djurgårdeniin
- Veikkausliigasta tuttu Kerfala Cissoko siirtyy Venäjälle
- Liigajalkapalloilija, 20, on kuollut Iranin protesteissa
- Naisten jalkapallon supertähti sai viimein huomiota – mutta väärästä syystä
- Jalkapallolegenda ja NHL-pelaaja kaupoilla – tähtitieteellisiä summia pelissä
- Naisten jalkapallon supertähti sai viimein huomiota – mutta väärästä syystä
- Fabrizio Romanon niskaan sataa rapaa – ”Kurja luuseri”
- Italian entinen maalitykki tuki maahanmuuttoviraston voimankäyttöä Yhdysvalloissa
- FotbollDirekt: Matias Siltanen jäämässä kevääksi Djurgårdeniin
- Menikö liian pitkälle? Saksalaisikonin somevideo kummastuttaa – ”Oletko tosissasi?”
- Veikkausliigasta tuttu Kerfala Cissoko siirtyy Venäjälle
- Huippuvalmentajaa roimittiin ChatGPT:n käytöstä – nyt hän vastasi kritiikkiin
- Lionel Messin Miamille rökäletappio
- Harry Kane kommentoi Bayern Münchenin konttausta