Didier Drogba paljasti: Auttoi aikoinaan Mohamed Salah’ta maalintekovaikeuksien kanssa – ”Huomasin, miten asiallinen hän on..”
Mohamed Salah on pelannut loistavan syyskauden Liverpoolin paidassa.
Egyptiläishyökkääjä on pelannut seurajoukkueensa paidassa 16 ottelua, joissa on syntynyt yhtä monta maalia. Lisäksi Salah on alustanut kuusi täysosumaa.
Salah nousi lokakuussa Valioliigan historian parhaaksi afrikkalaiseksi maalintekijäksi iskettyään hattutempun Manchester Unitedin verkkoon Old Traffordilla.
Salah ohitti siten legendaarisen Didier Drogban, joka oli vuosikausien ajan Valioliigan historian paras afrikkalaismaalintekijä.
Chelseasta muistettava Drogba kertoi mietteensä Salah’sta. Kaksikko pelasi samaan aikaan Chelseassa, mutta silloin kummatkin olivat lähinnä pienissä rooleissa. Drogba oli palannut Chelseaan ja oli joukkueen kakkoskärki, kun Diego Costa sai suurimmat minuutit.
– Jos hän jatkaa tällä tahdilla, rikkoo hän kaikki muutkin ennätykseni. Haluan itkeä, Drogba nauroi Mehwar TV:n haastattelussa.
– Sen perusteella, mitä näin harjoituksissa – ja kaikki hänen joukkuetoverit sanovat samaa, oli hän jo silloin riittävän taidokas. Salah tarvitsi vain aikaa näyttääkseen taitonsa ja laatunsa. Salah oli pettynyt siihen, ettei saanut vastuuta, mutta oli aina hyvällä päällä. Kun olet noin fiksu, on vain ajan kysymys, milloin saat itsestäsi kaiken irti, Drogba muistutti.
Drogban mukaan Chelsealla oli aikoinaan kasassa niin laadukas joukkue, ettei siellä peliajan saaminen ollut suinkaan itsestäänselvyys.
– Meillä oli silloin hyvin laadukas joukkue, eikä siellä ollut helppoa saada peliaikaa, mutta itse kiinnitin eniten huomiota siihen, miten asiallinen Salah oli silloinkin, kun hän ei saanut peliaikaa.
Drogba paljasti auttaneensa Salah’ta, kun hyökkääjä kärsi aikoinaan maalinteko-ongelmista Italiassa.
– Muistan, miten puhuimme muutaman kerran, kun hän pelasi AS Romassa ja oli vaikeuksissa maalinteon kanssa. Hän kysyi, miten sellaisessa tilanteessa pitäisi toimia. Näytin hänelle useita esimerkkejä ja kerroin kokemuksistani. Kerroin hänelle, miten itsen pääsin niistä vaikeuksista yli.
Lähde: AS
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lionel Messin MM-kisaosallistuminen on arvoitus: ”Päätös ei ole helppo”
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- FF Jaro vahvistuu HJK:sta siirtyvällä hyökkääjällä
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle
- KuPS vahvistuu ranskalaispelaajalla
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Tanska ja Ruotsi murskaavia – Kosovolla mahdollisuus tehdä historiaa
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle