Syvästi pettynyt Robert Taylor ei halunnut ampua kohtalokasta rankkaria: ”Minulla ei ollut itseluottamusta”
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien 27-vuotias keskikenttäpelaaja Robert Taylor pelasi kokonaisuudessaan hyvän kauden Norjan Eliteserienissä. Taylor oli joukkueensa SK Brannin ehdoton luottopelaaja, kellottaen joukkueestaan toiseksi suurimmat peliminuutit kauden aikana. Kun maalit ja syötöt lasketaan yhteen, oli hän myös joukkueen tehokkain. 27 sarjaottelun saldona oli kuusi tehtyä maalia ja yhdeksän maalisyöttöä.
Kausi kuitenkin päättyi suomalaisen kannalta surkeasti, sillä Taylor epäonnistui ratkaisevassa rankkarissa keskiviikkona pelatussa Norjan pääsarjakarsinnassa, kun Brann joutui luovuttamaan sarjapaikkansa FK Jerville erittäin dramaattisessa ottelussa. Pääsarjasta putoaminen oli Taylorin uralla jo kolmas, sillä hän koki saman kohtalon myös JJK:ssa vuonna 2013 ja Tromsøssä vuonna 2019.
Taylor oli ampunut sarjakauden otteluissa kaikkiaan kolme rankkaria. Näistä vain yksi oli mennyt maaliin. Suomalainen myönsikin ottelun jälkeisessä haastattelussa, ettei olisi halunnut ampua pilkkua rangaistuspotkukilpailussa. Lopulta oli pakko, sillä ratkaisua jouduttiin hakemaan yhdeksännestä parista.
Brann ei voi tosin rankkariosaamisella muutenkaan ylpeillä. Joukkue oli onnistunut sarjakauden rankkareissaan vain 25-prosenttisesti (1/4), ja tulos vain heikkeni, kun Bård Finne ja Mathias Rasmussen hassasivat pilkkunsa Jerv-ottelun varsinaisella peliajalla.
– Meillä on muita, jotka ovat paljon minua parempia rankkareissa. Tunsin itseni todella väsyneeksi. Sanoin valmentajille, että olisi parasta, etten olisi ensimmäisten vetäjien joukossa. Selvästi olisi ollut parempi, etten olisi ampunut rankkaria lainkaan, 120 minuuttia kentällä huhkinut Taylor sanoi VG:lle.
– Olin hermostunut. Päässäni pyöri kaikenlaisia ajatuksia.
Brannin valmentaja Eirik Horneland kertoi, että Taylorin oli alun perin tarkoitus vetää ensimmäisten laukojien joukossa, mutta väsymyksen takia hänet siirrettiin jonossa eteenpäin.
– Hän ei olisi jaksanut ampua rankkaria, mutta lopulta hänen oli pakko. Sellaista jalkapallo on, Horneland totesi.
– Ei sellaista toivoisi, mutta lopulta vetäjät pitää lähettää pallolle. Hyviä rankkareita oli uskomattoman paljon. Jotkut epäonnistuvat, ja tänään se oli Robert.
Eliteserieniin nousseen FK Jervin sankari oli maalivahti Øystein Øvretveit, joka torjui pelissä kaikkiaan neljä rankkaria – kaksi varsinaisella peliajalla ja kaksi rankkarikisassa. Øvretveit kertoi toivoneensa, että Taylor vetäisi.
– Olin katsonut hänen rankkareitaan, ja toivoin, että hän olisi ampunut pilkun ottelussa. Kun hänen vuoronsa tuli, olin melko varma, ettei hän yrittäisi ampua sinne, mihin vetämällä hän oli epäonnistunut kaksi edellistä kertaa. Ja se oli oikea arvaus.
Eurosportin TV-haastattelussa Taylor oli myös ymmärrettävästi erittäin pettynyt.
[readmore from=Taylor-Robert]
– En tiedä, mitä sanoa, Taylor aloitti.
– En halunnut ampua rankkaria, mutta sitten kaikki muut tekivät maalin, joten minun piti mennä laukomaan. Totta puhuen minulla ei ollut tarpeeksi itseluottamusta kauden aiempien rankkarieni jälkeen, joten koen olevani vastuussa tästä tappiosta. Todella, todella paljon vastuussa.
Taylorin sopimus Brannin kanssa kattaa vielä ensi kauden, mutta lienee perusteltua olettaa, että nyt edessä on uuden seuran etsintä, sillä Norjan toiselle sarjatasolle suomalainen on taatusti ”liian hyvä”. Vielä heti pelin jälkeen Taylor ei ymmärrettävästi osannut jatkosuunnitelmistaan sanoa, vaan totesi vain ”yrittävänsä päästä ensin hotellille”.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: HJK:sta tuttu Ferran Sibila löysi uuden työpaikan
- Santeri Hostikka debytoi Turkissa
- SS: Tarjoukset torjunut KuPS linjaa: Otto Ruoppi lähtee vain isolla korvauksella
- Monta avainpelaajaa menettänyt KuPS julkaisi tärkeän jatkosopimuksen
- FC Lahden junioriputkesta edustusjoukkueeseen – maalivahtilupaukselle sopimus
- Valioliigassa tehtiin 72 miljoonan euron pelaajakauppa!
- TPS hankki espanjalaispelaajan: ”Niitä ominaisuuksia, joita tarvitaan”
- HS: HJK:n siirtohuhut kuumenevat – kiikarissa Huuhkajista tuttu pelaaja ja kova kolmikko
- Lehti: SJK-hyökkääjä siirtyy ulkomaille
- Fotbollskanalen: Matias Siltanen puhui tulevaisuudestaan
- Fotbollskanalen: Matias Siltanen puhui tulevaisuudestaan
- Virallista: Simo Valakari pitkään jatkosopimukseen St. Johnstonen kanssa
- Lehti: SJK-hyökkääjä siirtyy ulkomaille
- Siirto luvassa? Näin ADO Den Haagin urheilujohtaja kommentoi Diogo Tomasin tilannetta
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- Kevin Keeganilla on diagnosoitu syöpä