Huuhkajien legendan Petri Pasasen poika Veikkausliigaan ja juniorimaajoukkueen mukaan – ”Olen parempi kuin isäni”
Kuva: Juha Tamminen
Suomenkin pääsarja- ja maajoukkuehistoria tuntee lukuisia toisen (tai joskus kolmannenkin) polven jalkapalloilijoita, ja nyt yksi sellainen tekee tuloaan Veikkausliigan ja juniorimaajoukkueen ympyröihin. FC Lahti nimittäin tiedotti viime viikolla solmineensa kolmivuotisen sopimuksen 16-vuotiaan Samuel Pasasen kanssa.
Pasasen isä on tietysti 78 A-maaottelua pelannut Petri ”Peetu” Pasanen, joka pelasi seurajoukkueurallaan pisimpään Werder Bremenissä, saavuttaen bundesliigaseurassa jota kuinkin seuralegendan maineen. Nykyisin 41-vuotias Pasanen tunnetaan myös C Moren Mestarien liiga -lähetysten studioisäntä. Marraskuussa kerrottiin Petri Pasasen liittyvän myös FC Lahden edustusjoukkueen valmennustiimiin, joten Peetu seuraa poikaansa läheltä.
Toisin kuin puolustajaisänsä, 173-senttinen Pasanen pelaa keskikentällä. Hän aloitti jalkapalloilun Werder Bremenissä, mutta on pelannut suurimman osan urastaan FC Kuusysin junioreissa. Samuel Pasanen ei myönnä, että isän komea pelaajaura toisi hänelle ylimääräisiä paineita. Itseluottamus on selkeästi kunnossa.
– En ole huomannut, että isäni saavutukset toisivat paineita. Toki tavoitteenani on joskus pelata Top 5 -liigassa, mieluiten Saksassa. Menen kuitenkin omaa polkuani ja sitä paitsi, olen parempi kuin isäni, Pasanen sanoi FC Lahden sopimustiedotteessa.
FC Lahden päävalmentaja uskoo, että Pasanen saattaa päästä kentälle jo kauden 2022 sarjaotteluissa.
– Pasanen on erittäin kypsä ikäisekseen. Hän on rohkea ja hänen valttinsa on se, että hänellä on kyky oppia ja toimia nopeasti. Hän on vielä nuori ja hänellä on paljon vielä edessään. On varsin mahdollista, että Pasanen nähdään jo tällä kaudella kentällä, Zeneli sanoi.
Samuel Pasanen nousi jo viime syksynä Suomen U15-maajoukkueen mukaan. Hänen nimensä löytyi myös neljän maalivahdin ja 30 kenttäpelaajan listalta alle 16-vuotiaiden maajoukkueen Eerikkilän leirille 14.-17. helmikuuta. Joukkuetta valmentaa Erkka V. Lehtola.
Joukkue Eerikkilän leirillä (suluissa kasvattajaseurat Suomessa):
Diar Azabani (mv), VJS (NJS)
Anton Kinnunen (mv), FK Spartak Moskova (GrIFK)
Joel Tynkkynen (mv), HJK (JäPS)
Johannes Viitala (mv), Ilves
Mustafa Abdulmuttaleb Abdulrasoul, HJK (PPJ)
Mahmoud Bakkar, KPV (Vetelin Urheilijat)
Alexander Beijar, GrIFK
Aapo Boström, TPS (TuNL)
Maxim Både, FC Honka (HJK)
Valter Enberg, IFK Mariehamn (Jomala IK)
Onni Helén, TPS (TuNL)
Vilho Huovila, FC Reipas (Sudet, MyPa, Valkealan Kajo)
Otto Huttunen, JJK
Nicholas Inha, PKKU (KäPa, IF Sibbo-Vargarna, JäPS)
Viljami Jokiranta, PEPO (Veiterä)
Lucas Kagan, FC Inter (TuNL)
Stevin Kerge, HJK (FC Kontu, KäPa)
Kalle Koponen, HJK (LPS)
Max Kurvinen, KäPa
Julius Körkkö, Tervarit Juniorit (HauPa)
Emil Leveälahti, HJK (LePa)
Arvid Lundberg, IFK Mariehamn (Jomala IK)
Iiro Mendolin, FC Inter (KaaPo, KaaNa)
Pyry Mentu, HJK
Jimi dos reis Nikko, IFK Göteborg
Colin Ndabawedje, FC Reipas (Lahen Pojat, FC Futura)
Julius Paananen, OLS (ORPa, OTP)
Samuel Pasanen, FC Lahti (FC Kuusysi, FC Reipas)
Eeli Petander, VPS
Akseli Puukko, FC Reipas
Otto Ruoppi KuPS
Kaius Simojoki, KäPa (PPJ, HJK)
Aatos Tuunanen, KuPS
Elmer Vauhkonen, KuPS (PK-37, HJK)
Lähteet: FC Lahden kotisivut ja Palloliiton kotisivut
LUE MYÖS:
- Paikallismedia: Positiivisia uutisia polvivamman saaneesta Naatan Skytästä
- Jacob Friis kertoi mielipiteensä Leo Wallan MLS-siirrosta
- Haastattelu: Joona Veteli siirtyi HJK:hon voittaakseen Veikkausliigan mestaruuden
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä kovia nimiä ei nostettu Huuhkajiin
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Huuhkajat nimesi kokoonpanonsa Nations League -otteluihin – yllättäviä nimiä ulkona
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-karsinnat: TV, joukkue, ottelut, tulokset
- Lille aloittanut kauden erinomaisesti – Davide Ancelotti paljasti hauskan yksityiskohdan
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen