Valmentajalta ylisanoja maajoukkuepaluuta tekevästä Mario Balotellista – ”Toisin kuin muut Italian hyökkääjät, hän pystyy laukomaan kolmestakymmenestä metristä”
Kuva: Getty Images
Mario Balotelli on liki koko jalkapallomaailman tuntema hahmo niin hyvässä kuin pahassa. 31-vuotias kärkipelaaja on ollut huipputaitava nuoresta asti, mutta paljon kohuissa ryvettynyt persoona. Luonnonlapsi.
Italialaistykki on kuitenkin ollut vakuuttunut, että hänellä olisi eväitä nousta vielä takaisin viime kesänä Euroopan mestaruuden voittaneeseen maajoukkueeseen.
Valmentaja Roberto Mancini myös kutsui Balotellin mukaan Italian leiritykselle. Mestarivalmentaja haluaa katsastaa 36 A-maaottelua pelanneen hyökkääjän nykyvireen.
Nykyisin Balotelli pelaa Turkin Superliigan Adana Demirsporissa. Seuraa valmentaa myöskin italialainen Vincenzo Montella, joka omalla peliurallaan puki maajoukkuepaidan ylleen 20 kertaa.
Montella puhui GOAL:n haastattelussa suojatistaan ja tämän maajoukkuepaluusta.
– Huomasin välittömästi saapuessani seuraan, että hän haluaa tosissaan palata maajoukkuepelaajaksi. Mario oli todella hyvässä kunnossa ja olen iloinen hänen puolestaan.
– Mancini antoi hänelle mainion lisäkipinän itseluottamuksen saralla. Mario on todella kunnianhimoinen jalkapalloilija.
Montella korostaa, että nyt Balotellin tulee jatkaa nousujohteista ajanjaksoaan tulevina kuukausina.
– Tiedämme toki, millaisia hyökkääjiä maajoukkueessa on. Toisin kuin muut Italian hyökkääjät, Mario pystyy laukomaan kolmestakymmenestä metristä.
– Hän on tärkein ja tunnetuin pelaajamme.
Balotelli oli mukana Italian maajoukkueen kokoontuessa maaliskuussa odottavia MM-jatkokarsintoja varten.
Hallitseva Euroopan mestari kohtaa ensin Pohjois-Makedonian. Mahdollisessa jatkokarsintojen finaalissa vastaan asettuu joko Portugali tai Turkki.
On siis nyt jo selvää, että Italia tai Portugali on MM-kisoista ulkona.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Kläbo ei olisi olympiavoittaja nyt”
- Veikkausliigaan noussut TPS tiedotti pelaajauutisia
- Daniel Håkansin Lech Poznań kohtaa KuPSin eurokentillä – ”Olemme selviä suosikkeja, mutta…”
- Haastattelu: NK Istran urheilujohtaja Saša Bjelanović avasi Ville Kosken La Liga -siirron taustoja
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- Mestarien liigan playoff-kierros käyntiin: Vinícius-kohu pysäytti pelin
- Juventuksen päävalmentaja Spalletti myönsi shokkitappion jälkeen: “Otimme kolme askelta taaksepäin”
- Nettihuutokaupoista karmea havainto: erikoiset myyntikohteet herättäneet ostajien kiinnostuksen
- KuPS tiedotti valmentajauutisia tärkeän europelin alla
- Haastattelu: NK Istran urheilujohtaja Saša Bjelanović avasi Ville Kosken La Liga -siirron taustoja
- Daniel Håkansin Lech Poznań kohtaa KuPSin eurokentillä – ”Olemme selviä suosikkeja, mutta…”
- Mestarien liigassa nähdään tänä iltana jotain, mitä ei ole koskaan aikaisemmin nähty
- Mestarien liigan kohu: Vinícius syyttää Gianluca Prestiannia pelkuriksi – nyt tuli vastaus
- Ilves vahvistuu HJK:n hyökkääjällä
- José Mourinho tylytti rasismista ilmoittanutta Viníciusta – Benfica julkaisi harvinaisen kannanoton
- HS: Palloliitolla kiusallinen tilanne – tunnetut suomalaiset jalkapalloilijat pelaavat Venäjän kanssa
- KuPSin maalitykki löysi uuden seuran Uzbekistanista