68-vuotias konkari palaa vuosien tauon jälkeen valmennustöihin – tehtävänä pitää perinneseura Bundesliigassa
Kuva: Getty Images
Perinteikäs Hertha Berlin on palkannut sunnuntai-iltana päävalmentajakseen kokeneen konkarin Felix Magathin. 68-vuotiaan Magathin sopimus ulottuu kuluvan kauden loppuun. Herthalla on pelaamatta enää kahdeksan bundesliigaottelua, ja se on ajautunut sarjassa putoamisviivan alle viiden ottelun tappioputken myötä. Edellisen kerran Hertha voitti pelin vajaa viikko ennen joulua.
Magath seuraa tehtävässä Tayfun Korkutia, joka sai potkut sunnuntaina.
– Felix Magathin CV puhuu puolestaan. Saimme valmentajaksemme jonkun, joka on osoittanut valtavan kokemuksensa avulla monta kertaa osaavansa kääntää oikeista ruuveista. Siksi uskomme, että hän pystyy johdattamaan meidät pois urheilullisesti haastavasta tilanteesta, Herthan urheilupuolen toimitusjohtaja Fredi Bobic totesi seuran tiedotteessa.
Magath on toiminut viimeksi valmennustöissä joulukuussa 2017. Tuolloin päättyi puolitoista vuotta kestänyt pesti kiinalaisessa Shandong Taishanissa. Sen jälkeen konkari on hoitanut ”Head of Flyeralarm Global Soccer” -yrityksen johtajan pestiä sekä työskennellyt Würzburger Kickersin neuvonantajana.
Aiemmin Magath on valmentanut Bundesliigassa HSV:tä, Nürnbergiä, Werder Bremeniä, Eintracht Frankfurtia, Stuttgartia, Bayern Müncheniä, Wolfsburgia ja Schalkea. Bundesliigan mestaruuden hän on voittanut kolmesti, kausina 2004-2005, 2005-2006 ja 2008-2009. Vuonna 2014 hänestä tuli ensimmäinen saksalaisvalmentaja Valioliigassa. Pesti Fulhamissa kesti lopulta vain seitsemän kuukautta.
Felix Magath teki myös komean pelaajauran voittaen pelaajana kolmesti Bundesliigan, kerran Euroopan Cupin ja vuonna 1980 euroopanmestaruuden. Lähes koko pelaajauransa HSV:ssä pelannut Magath pelasi Länsi-Saksan A-maajoukkueessa kaikkiaan 43 ottelua.
Felix #Magath wird bis zum Ende der laufenden Saison unser Cheftrainer der Lizenzmannschaft: herthab.sc/Traineramt-Mag… 
#GemeinsamHertha #HaHoHe
#GemeinsamHertha #HaHoHe
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kausi päättyi putoamiseen – suomalaispuolustaja jättää Österin
- Haastattelu: Samuli Miettisen tulevaisuus auki – ”Jos hyvä seura löytyy…”
- Kaksi futisjättiläistä murskavoitoilla MM-kisoihin – Malta pani Puolan ahtaalle
- Teemu Pukki herkistyi Huuhkajat-uransa viimeisessä lehdistötilaisuudessa: ”Sellainen mä vaan olen”
- Teemu Pukin Huuhkajat-ura päättyi upealla tavalla – viimeinen toive toteutui
- Lukas Hradecky Ylellä: ”Mikään ei ole ikuista”
- Teemu Pukin maajoukkueura on ohi – tällainen viimeinen peli oli
- Teemu Pukki teki sen!
- Teemu Pukki avauksessa, Lukas Hradecky palaa – tässä on Huuhkajien kokoonpano
- Huuhkajilla loukkaantumishuolia – kaksi pelaajaa sivuun vuoden viimeisestä maaottelusta
- Smålandsposten: Ilves-pelaaja kiinnostaa Ruotsissa – sai sopimustarjouksen
- Merikarviaa pienempi maa lähellä MM-kisapaikkaa
- Teemu Pukki herkistyi Huuhkajat-uransa viimeisessä lehdistötilaisuudessa: ”Sellainen mä vaan olen”
- Kaksi futisjättiläistä murskavoitoilla MM-kisoihin – Malta pani Puolan ahtaalle
- FotbollDirekt: Ruotsalaisseura kiinnostunut Jarkko Wissistä
- Teemu Pukin Huuhkajat-ura päättyi upealla tavalla – viimeinen toive toteutui
- Lukas Hradecky Ylellä: ”Mikään ei ole ikuista”
- Teemu Pukin maajoukkueura on ohi – tällainen viimeinen peli oli
- Huuhkajilla loukkaantumishuolia – kaksi pelaajaa sivuun vuoden viimeisestä maaottelusta
- Ruotsi sai uuden mahdollisuuden MM-kisoihin
