Jere Uronen tietää tarkalleen, mitä Huuhkajien teini-ikäinen sensaatio käy parhaillaan läpi – oma debyytti vei kipujen takia yöunet: ”Se ei tule koskaan unohtumaan”
Kuva: Juha Tamminen
Jere Uronen debytoi Suomen A-maajoukkueessa Turkkia vastaan vuonna 2012 pelatussa harjoitusottelussa ollessaan 17-vuotias. Uronen oli poikkeuksellinen lahjakkuus, joka nousi jo nuorena Huuhkajien avainpelaajaksi. Miska Ylitolva, 17, saattaa tehdä debyytin Suomen paidassa tulevana lauantaina.
Urosessa ja Ylitolvassa on iän lisäksi toinenkin yhdistävä tekijä. Molemmat ovat laitapuolustajia. Ylitolva nousi yllättäen Markku Kanervan valitsemaan ryhmään, vaikka ei ole vielä edes debytoinut Veikkausliigassa. Uronen pelasi debytoidessaan jo kovatasoisessa Allsvenskanissa isoja minuutteja.
Uronen kehui sitä, kuinka kypsän vaikutelman Ylitolva on itsestään antanut.
– Tosi hyvä ensivaikutelma. Miskasta huomaa, että hän on täysin valmis olemaan täällä ja hän on heti ollut yksi muiden joukossa. Ei ole mitenkään pistänyt silmään ikäero tai mitään, Uronen vastasi SuomiFutis-sivustolle Huuhkajien etälehdistötilaisuudessa.
– On ollut tosi kiva nähdä Miskan tekemistä. Itsekin pelaan pakkina, niin pyrin, jos mitenkään voin, niin tietysti auttamaan kaikessa.
Artikkeli jatkuu kuvan alla.

- Vasta 17-vuotias lupaus teki kotonaan koulutöitä, kun Markku Kanerva soitti unohtumattoman puhelun: ”En enää tarkalleen muista, mitä hän sanoi”
- Rähmät silmistä: Kuka oikein on Huuhkajiin valittu 17-vuotias Miska Ylitolva?
- Näin 17-vuotiaan sensaation valinta Huuhkajiin käytännössä tapahtui – Markku Kanerva kantaa vastuun, mutta oli lopulta pienessä roolissa
- Näkökulma: Markku Kanervan yllätysvalinta herätti kiusallisen kysymyksen, johon tuskin saamme koskaan vastausta
- Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva perusteli yllätyspäätöstään: ”Jalat mukavasti maan pinnalla”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jude Bellinghamilta nöyrä ele MM-kisoissa – ”En ansainnut tätä”
- Harry Kane: Uskomaton moka!
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Jalkapallon MM-kisat 24.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- KuPS ja Ilves järjestivät hurjat maalijuhlat – Otto Ruoppi pelasi viimeisen kotiottelunsa Kuopiossa
- Italian maajoukkueesta lähtenyt valmentaja Gennaro Gattuso löysi uuden seuran
- Cristiano Ronaldo on avauskokoonpanossa – uhka vai mahdollisuus?
- Näkökulma: Näin Portugali voi välttää katastrofin loppukisoissa
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- Peter Schmeichel: ”Lionel Messin ensimmäinen maali olisi pitänyt hylätä”
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Näin Lionel Messi kommentoi epäonnistunutta rangaistuspotkuaan – rikkoi synkän ennätyksen
- Iranin joukkue jätti paperille viestin MM-kisapelinsä jälkeen
- Näkökulma: Nyt on aika penkittää Lionel Messi
- LIVESEURANTA: Cristiano Ronaldo teki historiaa! Portugali murskasi Uzbekistanin
- Jalkapallon MM-kisat 23.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Jalkapallon MM-kisat 24.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset