Stadi on sinivalkoinen! – Stadin derby tarjosi tulta, savua ja HJK:n ylivoimaa
Kuva: Juha Tamminen
HELSINKI. Stadin derby teki koronavuosien jälkeen paluun toden teolla yleisön eteen. Tunnelma Töölössä oli upea. HJK oli kentällä selvästi vahvempi ja vei voiton lukemin 2-0.
Jo ennen ottelua derby-tunnelma välittyi Töölön kaduilla. Kannattajamarssit toivat ääntä, soihtuja ja savua Töölön Urheilukadun varrelle jo yli tunti ennen avauspotkua. Kannattajat olivat jälleen kerran derbyn parasta antia, vaikka lopullinen yleisömäärä 7103 jäi kauas 2010-luvun loppuunmyydyistä derbyistä.
Molempien joukkueiden kannattajat olivat varustautuneet derbyyn. Kannattajista huokui vahvasti derbyn merkitys. Molemmissa päädyissä nähtiin useita komeita kannatuslakanoita (tifoja) ottelun aikana. Myös soihtuja ja savuja oli paljon, kun samaan aikaan kuuluttaja kertoi pyroteknisten tuotteiden olevan ehdottomasti kiellettyjä. Savu täytti Bolt Arenan useaan otteeseen.


Väärälle miehelle tekopaikat
HIFK:hon reilu viikko sitten saapunut uusi päävalmentaja Mixu Paatelainen oli selvästi keksinyt hyökkäykseen uusia ideoita tauon aikana. IFK tuli todella pirteästi toiselle puoliajalle. IFK:n derby-konkari Bäckman pääsi toisen puoliajan ensimmäisten minuuttien aikana peräti kolmesti huippupaikkaan. IFK pelasi oikealta laidalta kaksi kertaa hyvän keskityksen boksiin, ja pallo tuli molemmilla kerroilla suoraan Bäckmanille, joka ei välttämättä ole urallaan tullut tunnetuksi viimeistelystään.
Supersub Radulovic
HIFK:n räväkän alun jälkeen pelin kuva tasaantui. IFK menetti saumansa, HJK sai jälleen pelin haltuun. Reilun tunnin kohdalla HJK vaihtoi kentälle Bojan Radulovicin. HJK:n päävalmentaja Toni Koskela halusi kentälle pelaajan, joka pystyy hyödyntämään laidoilta tulevat keskitykset. Radulovic ehti olla kentällä vain vajaat kolme minuuttia, kun alkoi tapahtua. Ensin Radulovic pääsi puskemaan erinomaisesta paikasta, mutta Beto sai vaivoin torjuttua jaloillaan. IFK yritti purkaa paineen, mutta ei onnistunut. Vain sekunteja myöhemmin pallo oli IFK:n maalissa. Radulovic jatkoi päällään Murilon keskityksen maaliin. 2-0. Radulovicin sisääntulo oli juuri sitä, mitä HJK tarvitsi hyökkäykseensä. Kookas hyökkääjä väläytteli useampaan otteeseen vaarallisuuttaan keskityspalloissa. Beto otti komeita koppeja, kun Radulovic oli poikkeuksetta voittajana korkeissa palloissa. IFK:n ilta muuttui synkäksi. Vahva toisen puoliajan alku oli enää kaukainen muisto. HJK hallitsi johtoasemassa peliä ja rytmitti hyökkäyksiään järkevästi. IFK joutui liian usein hyökkäämään alivoimaisena ja HJK ehti ryhmittymään nopeasti pallon alle. HJK nautti johtoasemastaan ja derbyn tunnelmasta pallon kanssa. Pallo liikkui laidalta toiselle ja kotijoukkue joutui juoksemaan perässä. IFK:n voimat loppuivat nopeasti, mikäli punaisille aukesi edes pieni mahdollisuus lähteä hyökkäämään. Enempää ei Stadin derbyssä maaleja nähty. HJK palasi karmean Inter-tappion (1-4) jälkeen takaisin voittojen tielle. Derby ei tuonut IFK:n surkeaan alkukauteen helpotusta. Juuri nyt näyttää siltä, että Paatelaisella on kova työ pitää IFK Veikkausliigassa tällä kaudella.LUE MYÖS:
- Onni Valakarille siirto – IL: Merkittävä summa
- Aftonbladet: KuPS on haastatellut valmentajaa Ruotsista
- Mestaruuden voittaneelle Lionel Messille merkittävä palkinto
- Gianni Infantinon toiminnasta valitus Fifalle
- TPS julkaisi avainpelaajan jatkosopimuksen
- Arne Slot rikkoi hiljaisuuden Mohamed Salah -kohusta
- Fifa paljasti: MM-kisoihin tulossa isoja muutoksia
- No niin! KuPS julkisti merkittävän pelaajasopimuksen
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Fifa paljasti: MM-kisoihin tulossa isoja muutoksia
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Arne Slot rikkoi hiljaisuuden Mohamed Salah -kohusta
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- No niin! KuPS julkisti merkittävän pelaajasopimuksen
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa