Erikoinen tilanne Kansallisessa Liigassa – kuvaajan pyörtyminen pimensi lähetyksen

Kansallisen Liigan sunnuntain ensimmäistä ottelua PK-35:n ja Hongan välillä seuranneet TV:n katsojat saattoivat hämmästyä, kun lähetyksessä näkyi pelkkä musta ruutu ottelun viimeisten minuuttien ajan. Selitys siihen oli hyvin poikkeuksellinen.
STT:n toimittaja Ville Väänänen kertoi Twitterissä, että Ruudun kuvaaja pyörtyi kesken pelin. Koska ottelu ottelu oli niin sanottu ”fanikameralähetys” ja kuvattiin vain yhdellä kameralla, saivat TV:n katsojat tyytyä viimeisillä minuuteilla pelkkään selostukseen ilman kuvaa.
Kuvaajan tilasta ei tämän jutun kirjoitushetkellä ollut varmempaa tietoa, mutta SuomiFutis toivoo luonnollisesti, että hänellä on kaikki hyvin.
Juttu jatkuu twiittien jälkeen.
Helsingissä pelatussa ottelussa nähtiin neljä hienoa maalia, kaksi kummaltakin joukkueelta. Ensin Hongan Noora Juusela teki hienolla suoralla vapaapotkulla vierasjohdoksi 0-1. Tauolle mentiin kuitenkin PK-35:n 2-1-johdossa Krista Hakalan kahdella komealla osumalla. Ensimmäisen Hakala viimeisteli päänsä yli selkä maaliin päin pelaten, ja toinen oli kaunis kaukolaukaus takaylänurkkaan 20 metristä.
Tasoihin Honka nousi 51. minuutilla Milla Punsarin näyttävällä takavasaralla. Kaikki maalit ovat nähtävissä alla olevissa twiiteissä.
PK-35 sai jobinpostia 84. minuutilla, juuri ennen kuvaajan pyörtymistä, kun Katja Hakala joutui jättämään kentän loukkaantumisen vuoksi. Hakala kannettiin paareilla pois kentältä.
#KansallinenLiiga @PK35Naiset @FCHonkaNaiset
#KansallinenLiiga @FCHonkaNaiset @PK35Naiset
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla