Lewandowski-rahoille löydetty uudelleensijoituskohde? Fabrizio Romano: Bayern valmistelee tarjousta supertähdestä
Kuva: Getty Images
Bayern München myy puolalaishyökkääjä Robert Lewandowskin Barcelonaan. Siirtomarkkinoihin erikoistuneet toimittajat vahvistivat lauantain vastaisena yönä, että siirto on enää vahvistusta vaille varma. Lewandowski hyvästeli joukkuetoverinsa tänäaamuna ja allekirjoittaa uuden sopimuksen 24 tunnin kuluessa.
Ottaen huomioon, kuinka armotonta jalkapallo on yli 30-vuotiaille pelaajille, on Lewandowskista, 33, maksettavaa yli 45 miljoonan euron siirtokorvausta pidettävä harvinaisen huomattavana. Italialaisen journalistin Fabrizio Romanon mukaan Bayern suunnitteleekin jo seuraavia peliliikkeitään.
Koko kesän ajan on joka tuutista tullut informaatiota Bayernin ja Juventuksen välisistä neuvotteluista koskien Matthijs de Ligtin mahdollista siirtoa. Romano kertoi lauantaina, että Bayern valmistelee uutta sitovaa tarjousta hollantilaistopparista. Juve haluaa noin 90–100 miljoonaa euroa, kun toistaiseksi puolustajien siirtosummaennätystä pitää hallussaan Harry Maguire, joka liittyi Leicester Citystä Manchester Unitediin 87 miljoonalla eurolla vuonna 2019. Bayernia kiinnostaa myös RB Leipzigin 25-vuotias keskikenttäpelaaja Konrad Laimer.
De Ligtiä, 22, pidetään laajalti ikäluokkansa parhaana keskuspuolustajana. Hänen ansiokseen katsotaan, että hän johdatti Ajaxin Mestarien liigan välieriin vuonna 2019 ja toimi kaudella 2019–20 Juven voittaman Italian-mestaruuden takuumiehenä yhdessä Wojciech Szczęsnyn, Paulo Dybalan ja Cristiano Ronaldon kanssa.
Bayern are already planning for the next moves after selling Lewandowski
#FCBayern
New official bid coming soon for Matthijs de Ligt, Juve want around €90/100m.
Bayern will insist with RB Leipzig for Konrad Laimer.
Gnabry extends his contract until 2026, done.
LUE MYÖS:
- Yllätys: Tällaista roolia Zinedine Zidane kaavailee Kylian Mbappélle
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Cristiano Ronaldon lähin uhkaaja on pulassa – tilasto paljastaa totuuden tuloskunnosta
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
