HJK:n päävalmentaja Toni Koskela nousi historialliseen asemaan Suomessa: ”Ehkä tänään voi itselleen pienen taputuksen antaa olalle”

HELSINKI. HJK:n päävalmentaja Toni Koskela ei median edessä hirveästi tunteitaan näytä, mutta torstaina Mariborin kaadon jälkeen hymykin oli herkässä. Koskela oli ensimmäisenä suomalaisena valmentajana luotsannut joukkueensa toisena vuotena peräkkäin europelien lohkovaiheeseen.
HJK eteni Eurooppa-liigan playoff-kierrokselle kaatamalla Mariborin yhteismaalein 3-0. Samalla Klubi varmisti vähintään Konferenssiliigan lohkovaihepaikan, eli saman missä HJK pelasi myös viime vuonna Koskelan johdolla.
– Tämä on sellainen ammatti, jossa hetket vaihtuvat aika nopeasti. Kyllä näistä onnistumisista pitää osata nauttia ja ehkä sitten tänään voi itselleen pienen taputuksen olalle antaa, ja tietysti koko staffille. Olen hyvin ylpeä ja tyytyväinen tästä saavutuksesta, Koskela vastasi SuomiFutis-sivustolle.
HJK oli Mariboria vastaan koko otteluparin ajan askeleen edellä. Tulos oli myös sen mukainen. Koskelan mukaan Mariboria vastaan nähtiin tasaisinta HJK:ta tämän kauden europeleissä.
– Jos katsotaan europelejä, niin tämä oli varmasti stabiilein ottelupari. Plzeniä vastaan pelasimme kotona yksittäisen parhaan ottelun, mutta toki sitten vieraissa jäimme jalkoihin.
Seuravaaksi HJK janoaa pääsyä Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen. Edessä on kuitenkin tanskalainen vuori nimeltä Silkeborg. Tanskan Superligassa toisella sijalla majaileva Silkeborg on erittäin kova vastustaja. Koskelan mukaan HJK lähtee ottelupariin selvänä haastajana.
– Kyllä Silkeborg on selkeä ennakkosuosikki tähän pariin. Täytyy muistaa, minkälainen se kilpailu on Euroopassa. Taso on älyttömän laaja, eikä ole kovin montaa maata, jotka tekisivät meidän resursseilla tai puhumattakaan meitä pienemmillä resursseilla töitä. Se konteksti pitää ymmärtää, Koskela muistutti.
[readmore from=hjk]
Tshekkiläistä Plzeniä vastaan HJK pelasi hyvin kotonaan, mutta hävisi silti. Vieraissa kyyti oli kylmää. Silkeborg ei välttämättä ole aivan Plzenin tasoinen joukkue, mutta ei kaukanakaan siitä. Koskela tähdensi vielä, kuinka paljon vaatii kovien eurooppalaisten joukkueiden kaataminen otteluparissa.
– Olemme tähän mennessä tiputtaneet kaksi joukkuetta, jotka toimivat meitä isommilla resursseilla. Jotta me voimme voittaa sitten noin hyvän joukkueen (kuten Plzen), meidän pitää pelata kaksi aika täydellistä peliä. Meidän pitää olla erittäin kliinisiä viimeistelyssä, eikä puolustaessa voi tulla yhtä tai kahta virhettä esimerkiksi erikoistilanteissa.
HJK jatkaa europelejään ensi viikon torstaina, kun Silkeborg tulee vieraaksi Töölöön kello 19.
LUE MYÖS:
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia