Real Madridin Suomeen tuova UEFA Super Cup näkyy myös ilmaiskanavilla – ”Ottelun tuotanto on lähes Mestarien liigan finaalin kokoinen”
Kuva: Getty Images
Helsingin Olympiastadionilla on keskiviikkoiltana luvassa huippujalkapallon juhlaa, kun UEFA Super Cup rantautuu Suomeen. Ottelussa Mestarien liigan voittaja Real Madrid kohtaa Eurooppa-liigan puolustavan mestarin Eintracht Frankfurtin.
Ensimmäistä kertaa Suomessa pelattava Super Cup tullaan televisioimaan suorana ilmaiseksi vapailla kanavilla MTV3-kanavalla. Lähetys käynnistyyy kello 21:30 Suomen aikaa.
CMoren kanavilla ja suoratoistopalvelussa ennakkostudio käynnistyy jo kello 20:00. Olympiastadionille leiriytyvää studiota isännöi Petri Pasanen Antti Niemi ja Mika Väyrynen asiantuntijoinaan.
Lähetyksessä nähdään myös Super Cupin kahdesti voittaneet Jari Litmanen ja Sami Hyypiä. Kello 22:00 alkavan ottelun selostaa Tuomas Virkkunen.
Tapahtuman kansainvälisestä tv-tuotannosta vastaava MTV lupaa ottelulähetyksestä suurta spektaakkelia.
– Olympiastadionille rakentuvaa tapahtumaa ja tv-tuotantoa on suunniteltu syksystä lähtien. Ottelun tuotanto on lähes Mestarien liigan finaalin kokoinen. Sen tekeminen on meille hieno haaste. Tämä tapahtuma on samalla täydellinen lähtölaukaus C Moren upeaan jalkapallosyksyyn, MTV Urheilun ohjelmapäällikkö Markus Autero kertoi kanavan tiedotteessa.
LUE MYÖS:
VAIN MEILTÄ! SAAT 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA – VAIN 1 EUROLLA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Juventus pattitilanteessa tähtensä kanssa
- Nähdäänkö Mason Greenwood sittenkin MM-kisoissa?
- Ilves käytti pelaajiensa optioita
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- Viimeistä kertaa historiassa? Lukas Hradecky joutui osaksi obskuuria tilastoknoppia
- Haastattelu: Jagiellonia-tähti Álex Pozo kertoi, millaisen joukkueen KuPS kohtaa Konferenssiliigassa
- ”Ehkä äitini” – Tähtipelaajan irvailu sai koko lehdistöhuoneen nauramaan
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- Muistatko hänet? Takavuosien Chelsea-tähti osui Mestarien liigassa ensimmäistä kertaa kahdeksaan vuoteen
- Suurseura nurin! HJK:n alle 19-vuotiaille jättimäinen päänahka Youth Leaguen karsinnassa
- Suurseura nurin! HJK:n alle 19-vuotiaille jättimäinen päänahka Youth Leaguen karsinnassa
- Fotbollskanalen: Suomen 18-vuotias lupaus lähellä siirtoa ulkomaille
- Muistatko hänet? Takavuosien Chelsea-tähti osui Mestarien liigassa ensimmäistä kertaa kahdeksaan vuoteen
- MTV: Jättipaukku! Tässä on Jarkko Wissin uusi seura
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- ”Ehkä äitini” – Tähtipelaajan irvailu sai koko lehdistöhuoneen nauramaan
- Haastattelu: Jagiellonia-tähti Álex Pozo kertoi, millaisen joukkueen KuPS kohtaa Konferenssiliigassa
- Huuhkajat-vahti saa uuden managerin – kasvaako rooli vihdoin?
- Cristiano Ronaldon MM-kisojen pelikiellosta merkittävä päätös
- Haastattelu: Perparim Hetemaj valmentaa huipulle tähtääviä nuorukaisia HJK:ssa – ”Pystyn tarjoamaan rehellisen kuvan siitä, mitä se on”