Al Nassrin päävalmentaja kummasteli yhtä asiaa Cristiano Ronaldon esittelytilaisuudessa: ”Olen hyvin yllättynyt tästä”

Al Nassr esitteli Cristiano Ronaldon uutena pelaajanaan tiistaina Riadissa.
Ronaldo allekirjoitti kahden ja puolen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen saudiarabialaisseuran kanssa, ja lisäksi Ronaldon on määrä toimia Saudi-Arabian MM-kisaisännyyshakemuksen mainoskasvona. Saudi-Arabia haluaa isännöidä vuoden 2030 MM-lopputurnauksen.
Esittelytilaisuudessa mukana ollut joukkueen päävalmentaja Rudi García kertoi, mitä Ronaldon saapuminen joukkueeseen merkitsee koko seuralle.
– Cristiano on yksi historian parhaista pelaajista. Minulle, koko maalle ja tälle seuralle on upeaa, että Ronaldon kaltainen pelaaja voi tulla tänne. Olen nähnyt elämäni aikana upeita pelaajia, mutta en Cristianon kaltaista. Cristianon valmentamisesta tulee hyvin helppoa, koska hänelle ei tarvitse selittää juuri mitään. Odotan innoissani sitä, että voimme jakaa kokemuksemme. Olen hyvin onnellinen siitä, että Ronaldo on täällä kanssamme.
García kertoi yllättyneensä siitä, miten paljon toimittajia oli paikan päällä seuraamassa Ronaldon esittelytilaisuutta.
– Olen hyvin yllättynyt nähdessäni näin paljon ihmisiä lehdistötilaisuudessa. Normaalisti täällä on paikalla vain 2-3 toimittajaa. Otteluiden jälkeen voitte tulla tänne aina puhumaan Ronaldon maaleista, García vinkkasi paikan päälle saapuneille toimittajille.
– Tärkeintä on se, mitä tapahtuu kentällä. Meidän on harjoiteltava ja voitettava. Tavoitteeni on se, että Ronaldo on onnellinen pelatessaan Al Nassrissa ja voittaa täällä pokaaleja.
Lue Ronaldon tiistaiset mietteet Al Nassr -siirrosta täältä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Huuhkajilla todella vaikea ilta Puolassa
- Memphis Depay nousi Hollannin kaikkien aikojen ykköstykiksi
- Tässä Huuhkajien kokoonpano MM-karsintapeliin Puolaa vastaan
- Serbia pyytää fanejaan käyttäytymään – muutamassa vuodessa yli 700 000 euroa sakkoja
- Saksa tappioputkessa – näin Julian Nagelsmann kommentoi asemaansa
- Sunnuntain maaottelussa annetaan ihmisoikeuksille kyytiä
- Pahin mahdollinen toteutui – FIFA-virus iski Pariisiin
- Näin Englannissa reagoitiin suomalaisen huipputuomarin suoritukseen MM-karsinnoissa
- Kommentti: Cristiano Ronaldo loistaa Portugalin maajoukkueessa kahdesta yllättävästä syystä
- Islanti teki historiaa MM-karsinnoissa
- Islanti teki historiaa MM-karsinnoissa
- Haastattelu: Matias Siltanen hylkäsi jättitarjouksen kesän siirtoikkunan loppuhetkillä: ”Yhtäkkiä agentti laittoi mulle viestin”
- Kommentti: Cristiano Ronaldo loistaa Portugalin maajoukkueessa kahdesta yllättävästä syystä
- Näin Englannissa reagoitiin suomalaisen huipputuomarin suoritukseen MM-karsinnoissa
- Pahin mahdollinen toteutui – FIFA-virus iski Pariisiin
- Sunnuntain maaottelussa annetaan ihmisoikeuksille kyytiä
- Saksa tappioputkessa – näin Julian Nagelsmann kommentoi asemaansa
- Tässä Huuhkajien kokoonpano MM-karsintapeliin Puolaa vastaan
- Puolan päävalmentaja: Huuhkajien kaaduttava tai Hollanti-tasapeli menettää merkityksensä
- Leo Messi: ”En usko pelaavani MM-kisoissa”