AS Roman entinen urheilutoimenjohtaja latasi suorat sanat Radja Nainggolanista: ”Rakastan häntä kuin omaa poikaani, mutta hän on rikollinen”

Radja Nainggolan on pelannut pitkälti koko uransa Italiassa. Nainggolan palasi hiljattain Italiaan tehtyään loppukauden mittaisen sopimuksen Serie B -seura SPAL:n kanssa.
34-vuotias Nainggolan edusti AS Romaa vuodet 2014-18. Nainggolan nousi vuosien saatossa kannattajien lemmikiksi, mutta vaihtoi lopulta maisemaa siirryttyään Internazionaleen.
Nainggolan tunnetaan varsinkin kentän ulkopuolisista tempuistaan. Nainggolan on ollut läpi uransa varsin ongelmallinen hahmo, joka on kerännyt erilaisia kohuja puoleensa.
Belgialaisseura Royal Antwerp purki Nainggolanin sopimuksen vuodenvaihteessa. Nainggolan poltti syksyllä sähkötupakkaa vaihtopenkillä ja seura siirsi pelaajan sittemmin sivuun joukkueen toiminnasta.
AS Roman entinen urheilutoimenjohtaja Walter Sabatini hankki Nainggolanin seuraan takavuosina. Sabatini kertoi rehellisen mielipiteensä Nainggolanista La Gazzetta dello Sportin haastattelussa.
– Minulla on paikka sydämessäni jokaiselle pelaajalle, jonka olen tuonut AS Romaan. Radja on pelaaja, joka suututti minut eniten. Rakastan häntä kuin omaa poikaani, mutta hän on rikollinen. Jos laitat Radjan eteen 7-8 drinkkiä, hän juo ne kaikki. Hänelle elämä on kuin peli, mutta hän on samalla tunteellinen ihminen.
Sabatinin mukaan AS Roman silloiset pelaajat eivät pitäneet Nainggolanista riittävän hyvää huolta.
– Radja on poikkeustapaus. Joukkuetovereiden olisi pitänyt auttaa häntä enemmän. Heidän ei olisi pitänyt hyväksyä Radjan tekemisiä, vaan pitää hänet lähellään. Radjalla on aina ollut kaikki, mitä hän on halunnut, mutta kentällä hän on ehdottomasti ykköskorin pelaaja. Näin Radjan tekevän AS Roman paidassa kentällä asioita, joita muut eivät ole tehneet.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia