Toni Koskela siirtyi Kyproksen suurseuran peräsimeen: ”Uskon kovaan työhön ja korkeisiin standardeihin”
Kyproslainen AEL Limassol tiedotti viime viikonloppuna tehneensä sopimuksen Toni Koskelan kanssa.
Koskela siirtyi AEL Limassolin uudeksi päävalmentajaksi.
AEL Limassolin alkukausi Kyproksen pääsarjassa on ollut haastava, sillä seitsemästä ottelusta tuloksena on vain kaksi voittoa ja sarjan kymmenes sija. Kyproksen pääsarjassa pelaa 14 joukkuetta.
Seura voitti edellisen kerran Kyproksen pääsarjamestaruuden keväällä 2012. AEL Limassol juhli sen sijaan edellistä cup-mestaruuttaan keväällä 2019.
AEL Limassol julkaisi Koskelan kanssa tehdyn haastattelun sosiaalisessa mediassa. Koskela on innoissaan päästessään valmentamaan ulkomaille.
– Tavoitteeni on ollut jo muutaman vuoden ajan päästä valmentamaan ulkomaille. Tämä on ensimmäinen valmentajakokemukseni Suomen ulkopuolella ja olen siitä hyvin innoissani. Tietenkin on aina huomioitava se konteksti, missä olet, millaisten pelaajien, seuran ja kannattajien kanssa työskentelet. On asioita, jotka ovat tehneet minusta menestyneen valmentajan ja teen tulevaisuudessakin juuri niitä asioita.
– Joukkue on aina kaikista tärkein. Joukkue tulee aina ensin. Uskon kovaan työhön ja korkeisiin standardeihin. Se on oikea tapa luoda korkean tason kulttuuria. Mielestäni menestyvillä joukkueilla on aina oltava selvä peli-identiteetti.
AEL Limassol kohtaa sunnuntaina kotiottelussaan Othellosin.
– AEL on suuri seura ja kaikki suuret seurat haluavat voittaa otteluita. Ensimmäinen on luvassa sunnuntaina. Meidän on parannettava otteitamme päivästä ja viikosta toiseen. Se on tavoitteemme lyhyellä ja pitkällä aikajänteellä.
Koskela, 40, valmensi HJK:ta vuodet 2019-23. Koskela johdatti HJK:n kolmesti Veikkausliigan mestariksi. HJK eteni Koskelan alaisuudessa niin Konferenssiliigan kuin Eurooppa-liigankin lohkovaiheisiin. HJK antoi Koskelalle potkut heinäkuussa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Teemu Pukki muisteli uransa käännekohtaa – ”Se oli uusi alku”
- Tilastopaljastus: Konferenssiliigassa loistanut Inter-puolustaja on yhdessä kategoriassa maailman kärkeä
- Euroilta Töölössä ei pettänyt – HJK:n kohtalo ratkeaa Skotlannissa
- KuPS taisteli tasapelin eurokentillä – ottelun loppuhetkillä karmiva tilanne
- FC Inter selvisi voittajana tasaisesta euroväännöstä – onneksi ei ole vierasmaalisääntöä
- Ilves-pelaaja menee FC Hakaan kasvamaan korkoa
- Virallista: Real Madrid teki 140 miljoonan euron jättidiilin!
- Kovia väitteitä MM-kisojen parhaaksi valitun Rodrin siirrosta – jymypaukku tulossa?
- Fifa piti kriisikokouksen – näin käy Gianni Infantinolle
- Expressen: Otso Liimatta saa siirron kärkiseuraan
- Expressen: Veikkausliigan maalikuningas Kasper Paananen siirtyy ulkomaille
- Suurseura tyrmistyi Hollannin maajoukkuetähden sopimusvaatimuksista
- Virallista: Real Madrid teki 140 miljoonan euron jättidiilin!
- FC Inter vahvisti hyökkäystään nuorten maajoukkuehyökkääjällä
- Siirtopommi! Tässä on Mo Salahin uusi seura
- Paniikkinappula pohjassa! Gianni Infantinolta epätoivoinen ratkaisu pestinsä pelastamiseksi
- Kovia väitteitä MM-kisojen parhaaksi valitun Rodrin siirrosta – jymypaukku tulossa?
- Video leviää: Raju välikohtaus Brasiliassa – Neymar menetti malttinsa ottelun jälkeen