Helsingin Jalkapalloklubi on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen Atomu Tanakan kanssa, vahvistaa Veikkausliigan mestarijoukkue verkkosivuillaan.

Tanaka, 36, aloittaa uuden sopimuksensa myötä jo kahdeksannen kautensa HJK:n riveissä. Japanilaistaiturista tulee täten seuran historian pitkäaikaisin ulkomaalaisvahvistus.

– Olen erittäin onnellinen ja ylpeä, että saan edustaa HJK:ta jatkossakin. Haluan olla Helsingissä ja Suomessa vielä pitkään. Ensi vuonnakin teen parhaani ja haluan näyttää kannattajillemme parasta osaamistani, Tanaka kommentoi seuran verkkosivuilla.

Atom on pelannut HJK:n keskikentällä yhteensä 214 kilpailullista ottelua, tehden 39 maalia ja antaen 48 maalisyöttöä. Vyölle ovat kertyneet vuosien saattossa myös komeat viisi Suomen mestaruutta, kaksi Suomen Cupia ja kaksi Liigacupin voittoa.

HJK Helsinki

@hjkhelsinki
ATOM 🤝 HJK 2024

Jo kahdeksas kausi Atomia! Keskikentän luottomies jatkaa Klubissa myös 2024.

Lue uutinen👇
hjk.fi/artikkelit/mie…

#HJK #Veikkausliiga #UECLfi