Fabio Capello latasi suorat sanat AS Roman seurajohdolle: ”He ovat epäkunnioittavia”
AS Roma tiedotti tiistaina antaneensa potkut päävalmentajalleen José Mourinholle.
AS Roma palkkasi seuralegendansa Daniele De Rossin edustusjoukkueen peräsimeen. De Rossin pesti kattaa loppukauden.
Niin pelaaja- kuin valmentajaurallaan AS Romaa edustanut Fabio Capello otti kantaa Mourinhon potkuihin Sky Italian haastattelussa.
Capellon mukaan seuran omistajat kohtelivat Mourinhoa hyvin epäkunnioittavasti.
– Näyttää siltä, että näillä yhdysvaltalaisomistajilla on kummallinen tapa hoitaa asioita. He eivät kunnioita ihmisiä, jotka tekevät heille töitä. He ovat epäkunnioittavia. Näimme sen Paolo Maldinin kohdalla AC Milanissa. Hän sai potkut puhelinsoiton kautta. Nyt Mourinho koki saman kohtalon. Mourinho oli jo harjoituskeskuksessa ja sitten hänelle ilmoitettiin, ettei hän toimi enää joukkueen päävalmentajana.
Capellon mielestä omistajille kyse on ainoastaan bisneksestä. Tunteet heitetään sivuun.
– Omistajat eivät ymmärrä tunteita. Heille kyse on vain bisneksestä. He ovat omistajia ja tekevät siten päätökset, mutta itse uskon kunnioitukseen. Hyvästit voi sanoa myös eri tavalla, eikä vain kylmällä tiedotteella tai puhelinsoitolla.
– Minusta tuntuu, että Mourinhoa kohdeltiin niin kuin jotain ihmistä, joka ei ole koskaan valmentanut jalkapallojoukkuetta. Häntä kohdeltiin todella epäkunnioittavasti varsinkin huomioiden sen, mitä hän on antanut jalkapallolle. En hyväksy tuollaista asennetta, Capello viittasi seurajohtoon.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”