Bayern Münchenin kapteeni vaihtumassa lähitulevaisuudessa – seurapomolla yksi ongelma: ”Se on haastavaa”
Thomas Müller ja Manuel Neuer lukeutuvat Bayern Münchenin suurimpiin seuralegendoihin.
Müller, 35, on pelannut koko uransa kasvattajaseurassaan Bayernissa. 712 otteluun on syntynyt 245 maalia ja 270 maalisyöttöä. Neuer, 38, on pelannut Bayernissa reilun 13 vuoden ajan. Neuer on Bayernin kapteeni.
Kaksikon urat lähestyvät loppuaan. Kummankin sopimus Bayernin kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen. Neuer ilmoitti hiljattain lehdistölle aikovansa jatkaa uraansa tämän kauden jälkeen.
Bayernin urheilutoimenjohtaja Max Eberl toivoo Joshua Kimmichin nousevan tulevaisuudessa joukkueen kapteeniksi. Se ei ole kuitenkaan itsestäänselvää, sillä myös Kimmichin sopimus päättyy ensi kesänä.
– Meillä on kaksi suurta ikonia, jotka jättävät seuran lähitulevaisuudessa ikänsä vuoksi. Sen vuoksi tarvitsemme uusia johtohahmoja. Kimmichin kohtalo on tasonsa, halunsa ja sydämensä vuoksi nousta joukkueen uudeksi kapteeniksi. Ei ole sattumaa, että hän on Saksan A-maajoukkueen kapteeni. Hänen pitäisi olla tulevaisuudessa myös Bayernin kapteeni.
– Aluksi meidän on kuitenkin tehtävä hänelle jatkosopimus, ja se on jo itsessään varsin haastavaa, Eberl myönsi saksalaismedialle.
LUE MYÖS
- 6-0! HJK murskavoittoon UEFA Youth Leaguessa
- Tammela täyttymässä Pikkuhuuhkajien Espanja-otteluun – Mika Lehkosuo: ”Olisihan se mageeta”
- Expressen: Djurgårdenin tähtipelaaja herätti Barcelonan kiinnostuksen
- Paikallismedia: Positiivisia uutisia polvivamman saaneesta Naatan Skytästä
- Jacob Friis kertoi mielipiteensä Leo Wallan MLS-siirrosta
- Haastattelu: Joona Veteli siirtyi HJK:hon voittaakseen Veikkausliigan mestaruuden
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä huippulupauksia jäi ulos
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Huuhkajat nimesi kokoonpanonsa Nations League -otteluihin – yllättäviä nimiä ulkona
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-karsinnat: TV, joukkue, ottelut, tulokset
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen