Liverpool-tähti ei ilahtunut uudistuneesta Mestarien liigasta – ”Meidän mielipiteemme ei vaikuta”
Alisson Becker ei ole tyytyväinen Mestarien liigan uuteen formaattiin. Valioliigaseura Liverpoolin tähtivahti arvosteli voimakkaasti muuttunutta suurturnausta.
Tänään alkava uudistettu Mestarien liiga vaihtoi aiemman lohkomuodon sarjaformaattiin. Nyt otteluja ennen pudotuspelejä pelataan kuuden sijaan kahdeksan.
Ennen neljännesvälieriä edessä saattaa olla myös sarjasijoituksesta riippuen ylimääräinen pudotuspelikierros. Jos Liverpool selviäisi jokaisessa osallistumassaan kilpailussa finaaliin saakka, joukkue saattaisi pelata 65 ottelua tämän kauden aikana.
Ajatus ei miellytä Alissonia.
– Joskus kukaan ei kysy pelaajilta, mitä he ajattelevat pelien lisäämisestä. Ehkäpä meidän mielipiteemme ei vaikuta, mutta jokainen tietää, mitä mieltä me olemme kasvavista ottelumääristä. Jokainen on väsynyt siihen, brasilialaistorjuja kommentoi lehdistölle.
Liverpool kohtaa tiistai-iltana Mestarien liigan avausottelussaan vieraskentällä Serie A -seura AC Milanin. Ottelu alkaa kello 22:00.
LUE MYÖS!
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa