Joachim Löw harmittelee: Olisi pitänyt erota monta vuotta aiemmin Saksan maajoukkueen peräsimestä – ”Silloin olisi ollut oikea aika…”
Joachim Löw, 64, on ollut työttömänä noin kolmen ja puolen vuoden ajan.
Löw poistui Saksan A-maajoukkueen peräsimestä EM-kisojen jälkeen kesällä 2021. Löw ehti valmentaa Saksaa jopa 15 vuoden ajan. Löw johdatti Saksan maailmanmestariksi kesällä 2014.
Löwin Saksa-pestin viimeiset vuodet menivät pahemman kerran penkin alle. Saksa jäi lohkoon kesän 2018 MM-lopputurnauksessa. Kolmea vuotta myöhemmin Saksan EM-kisaurakka päättyi neljännesvälierissä.
Kicker haastatteli Löwiä, joka myönsi, että hänen olisi pitänyt poistua Saksan maajoukkuevalmentajan paikalta kesällä 2018.
– Silloin olisi ollut oikea aika erota, mutta jalkapalloliiton Oliver Bierhoff ja minä halusimme päästä eroon siitä nöyryytyksestä. Olimme suuttuneita ja halusimme muuttaa sen positiiviseksi energiaksi. Muutamaa vuotta myöhemmin ymmärsin, että silloin olisi ollut oikea aika erota. Minun olisi pitänyt päästää joku uusi kaveri uusilla ideoilla puikkoihin, ja hän olisi tehnyt sopuisan eron kultaisen sukupolven pelaajien kanssa.
Löw on edelleen kiinnostunut palaamaan valmentamisen pariin, mutta osaa myös kieltäytyä saamistaan tarjouksista.
– Olen saanut muutamia tarjouksia viimeisen kahden vuoden aikana, mutta en ole kokenut palavaa halua hyväksyä niitä. Se on ikääntymisen etu. Katson asioita paljon rauhallisemmin. Tutkin kuitenkin mielenkiintoisia vaihtoehtoja. Minulla on kokemusta maajoukkueesta ja lisäksi osaan luoda vision turnaukseen osallistuvalle joukkueelle.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lionel Messin MM-kisaosallistuminen on arvoitus: ”Päätös ei ole helppo”
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- FF Jaro vahvistuu HJK:sta siirtyvällä hyökkääjällä
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle
- KuPS vahvistuu ranskalaispelaajalla
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Tanska ja Ruotsi murskaavia – Kosovolla mahdollisuus tehdä historiaa
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Barcelona havittelee tähtitopparia – omistajaseura lätkäisi karmean hintalapun
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Raivo repesi PSG:n erityiskohtelusta Liverpoolia vastaan: ”Uefan on puututtava”
- Hieno esitys! Huuhkajat haki voiton MM-kisamaasta
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Pikkuhuuhkajat raateli taas – Espanjakin kalpenee rinnalla!
- Haastattelu: Kreikan cup-mestaruutta jahtaava Georgios Kanellopoulos arvostaa aikaansa HJK:ssa