Bayern München on tehnyt läpimurron Florian Wirtzin siirtoneuvotteluissa?
Saksan jättiseura Bayern München on sopinut siirron henkilökohtaisista ehdoista Florian Wirtzin kanssa, väittää Foot Mercaton toimittaja Santi Aouna. 21-vuotias Wirtz edustaa ainakin vielä toistaiseksi Bayer Leverkusenia. Heidän välinen sopimuksensa ulottuu vuoteen 2027.
Bayern ei ole löytänyt yhteisymmärrystä Wirtzin nykyisen seuran kanssa, mutta se ei ole estänyt heitä lähestymästä suoraan pelaajaa.
Koska Wirtz on maailman arvokkaimpia pelaajia, Bayernin lisäksi Real Madrid ja valioliigaseura Manchester City kilpailevat kaupoista. Myös Xabi Alonson on huhuttu siirtyvän Real Madridiin ensi kaudeksi. Alonso on valmentanut Leverkusenia vuodesta 2022 ja siten tuntee Wirtzin ja hänen asiansa hyvin.
Aounan mukaan Leverkusen yrittää houkutella Wirtziä jäämään pidemmäksi aikaa joukkueeseen.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vedonlyöjä.comin raju arvio veikkausliigajoukkueesta: ”Ykkösliigan pelaajalista”
- Haastattelu: Viljami Sinisalo sai mahdollisuuden Celticin tolppien välissä – ”Täällä sut heitetään syvään altaaseen”
- Trump hämmentää puheillaan – jälleen uusi kannanotto MM-kisoista
- Donald Trumpilta huolestuttava viesti MM-kisoista – Iran raivostui
- Neymar ärähti kriitikoille: ”On vaikeaa olla minä”
- Pitkä diili! Ruotsi teki valmentajavalintansa
- Mika Lehkosuolta raju metafora – “Puukko kädessä hiivitään ojaa pitkin”
- Bild: Jürgen Klopp voi palata kesän jälkeen valmennustehtäviin – tässä on vaihtoehto
- Iran: ”Ei ole mahdollista, että pelaisimme MM-kisoissa”
- SJK:n hyökkääjä siirtyy Ruotsiin