Gnistan hävisi Roman Eremenkon upeasta maalista huolimatta – lisäajalla säväyttävä käänne
Roman Eremenkon upea kavennusmaali oli Gnistanille laiha lohtu. Veikkausliigan kauden avaus Hakan vieraana tarjosi lisäajalla hurjia käänteitä lisäajalla, kun Gnistan kärsi niukan 2-3-tappion Valkeakoskella lauantaina.
Gnistan sai 90. minuutilla rangaistuspotkun, josta oulunkyläläiset olisivat voineet maalata 2-2-tasoitusmaalin. Tim Väyrynen täräytti kuitenkin pallon ylärimaan, ja tästä seurasi Hakan Jean-Pierre Da Sylvan 3-1-maaliin päättynyt vastaisku.
Lisäajalla Eremenko pommitti vielä upean kaukolaukauksen boksin takaa isäntien verkkoihin, mutta se ei riittänyt Gnistanilla pisteisiin.
-Ensimmäinen jakso oli meiltä huono. Emme pystyneet luomaan paikkoja ja Haka loi paljon uhkaa, Gnistanin päävalmentaja Jussi Leppälahti kommentoi ottelun jälkeen seuran verkkosivuilla.
-Toinen jakso oli paljon parempi. Hakalla oli toisella jaksolla muutama paikka, mutta pelimme oli monilta osin paljon parempaa. Marginaalit ovat pieniä tässä sarjassa.
– Mielestäni olimme uskomattoman hyviä tänään. Pelitempomme oli hyvä ja tapahtumiin nähden olisimme voineet naulata ottelun jo aiemmin. Meillä oli mahdollisuus kolmeen tai jopa neljään lisäosumaan, mutta ratkaisumme hyökkäyskolmannekselle eivät olleet riittävän hyviä, Haka-luotsi Andy Smith kehui omiensa huimaa suoritusta valkeakoskelaisten verkkosivuilla.
Haka isännöi seuraavaksi IFK Mariehamnia ensi viikon lauantaina. Gnistan kohtaa samana päivänä vieraissa FC Interin Turussa.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- La Liga 2026-27: Ottelut, tulokset, tv, suomalaiset
- Valioliiga 2026-27: Ottelut, tulokset, sarjataulukko, tv
- Andrea Pirlon unelmapesti jäi toteutumatta – tämä syy muutti kaiken
- Fabrizio Romanon ”Here We Go” laukaisi myrskyn – huipputoimittajat ajautuivat riitaan
- Kylian Mbappén tunteikas viesti Ranskan kansalle kerää huomiota
- MM-ikoni Raphaël Varane teki merkittävän muutoksen nuorisojalkapalloon
- ”Parempi kuin Ousmane Dembélé” – PSG:n huipputalentin temput kuvottavat
- Juventus nojaa ”tuttuun ja turvalliseen” – tämä ikämies seuraavaksi vahvistukseksi?
- Ennätykset paukkuivat – Bodø/Glimtin hyökkääjä sai siirron toiseen Mestarien liiga -seuraan
- Kun on kuuma niin on kuuma – Veikkausliigassa nähtiin harvinaislaatuinen maali
- Ennätykset paukkuivat – Bodø/Glimtin hyökkääjä sai siirron toiseen Mestarien liiga -seuraan
- MM-kisoissa loistanut maalivahtisankari sai ison siirron
- ”Parempi kuin Ousmane Dembélé” – PSG:n huipputalentin temput kuvottavat
- Nyt se on virallista: ranskalaisseura kahmi kesän isoimman pelaajahankinnan!
- Juventus nojaa ”tuttuun ja turvalliseen” – tämä ikämies seuraavaksi vahvistukseksi?
- MM-ikoni Raphaël Varane teki merkittävän muutoksen nuorisojalkapalloon
- Veikkausliigassa iso käänne – FC Inter ampui itseään jalkaan
- Kun on kuuma niin on kuuma – Veikkausliigassa nähtiin harvinaislaatuinen maali
- Neymar teki kaksi maalia ja hölmöili pelikiellon
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille