Liverpool väänsi mestaruudellaan veistä Man Unitedin haavassa – ”Ei tähän kukaan uskonut”

Liverpool on Valioliigan mestari kaudella 2025-26. Mestaruus varmistui jo hyvissä ajoin ennen kauden päättymistä, kun joukkue kukisti Tottenhamin selkein numeroin 5-1.
Liverpoolille mestaruus on Englannin pääsarjatasolla 20:s. Samalla seura nousi jakamaan kaikkien aikojen ykköspaikkaa Manchester Unitedin kanssa.
Unitedille tilanne on kiusallinen. Se ehti vuosikausien ajan pilkata arkkivihollistaan Liverpoolia ja laulaa lauluja siitä, kuinka se on Englannin menestynein seura. Nyt seurat ovat kuitenkin matkalla aivan eri suuntiin. Liverpoolilla sujuu erinomaisesti, ja United jatkaa itsensä etsimistä Valioliigan keskikastissa.
Kauden alla Liverpoolinkin yllä oli runsaasti kysymysmerkkejä. Jürgen Klopp oli lähtenyt ja melko tuntematon Arne Slot tullut tilalle. Entinen Liverpoolin maalivahti Sander Westerveld sanoi asiat suoraan BBC:llä.
– Kaikki jalkapalloa seuraavat ajattelivat, että hän on vähän tuntematon kaveri Hollannista. Jos Liverpoolin faneilta olisi kysytty elokuussa, voittaako Liverpool Valioliigan, suurin osa olisi vastannut ”ei”, Westerveld sanoi.
Mestaruuden varmistuttua Slot halusi ennen kaikkea kiittää Kloppia.
– Tuntuu hyvältä. En taida haluta sanoa paljonkaan, mutta haluan kiittää Jürgen Kloppia, Slot sanoi seuran tv-kanavalle.
– Se miten hän ilmoitti viime vuonna minun tulostani [Klopp lauloi Slotin nimeä kannattajille], kertoo hänestä paljon ihmisenä. Se oli hänen joukkueensa, joka nyt voitti mestaruuden.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat