MM-kisojen hullu laajennussuunnitelma kerää vastustusta – liittopomolta vastalause
Pohjois- ja Väli-Amerikan jalkapalloliiton (Concacaf) puheenjohtaja Victor Montagliani vastustaa suunnitelmaa laajentaa MM-kisat 64 maan turnaukseksi vuonna 2030. Etelä-Amerikan jalkapalloliiton Conmebolin ajama suunnitelma on kerännyt aiemmin kritiikkiä myös Uefan puheenjohtajalta Aleksander Ceferiniltä ja Aasian jalkapalloliitolta (AFC).
Vuoden 2030 MM-turnaus tullaan järjestämään Espanjan, Portugalin ja Marokon yhteiskisoina. Turnauksen avauspelit pelataan kuitenkin Argentiinassa, Paraguayssa ja Uruguayssa.
Myös vuoden 2026 MM-turnaus Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Meksikossa on jo laajennettu 32:sta maasta 48:aan. Conmebol on ilmaissut haluavansa laajentaa turnauksen maiden osallistujamäärää se 100-vuotisen historian kunniaksi.
-En usko, että vuoden 2030 MM-kisojen laajentaminen 64 maan turnaukseksi olisi oikea liike kilpailun itsensä saati laajemman jalkapallon ekosysteemin kannalta maajoukkueista seurakilpailuihin, liigoihin ja pelaajiin, Montagliani kommentoi ESPN:lle.
– Me emme ole aloittaneet edes vielä uutta 48 maan MM-turnausta, joten henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, ettei ehdotuksen 64 maan turnauksesta tulisi olla edes pöydällä.
Fifan kongressi järjestää seuraavan tapaamisensa Paraguayssa 15. päivä toukokuuta. Tuolloin keskustellaan myös Conmebolin ehdotusta.
Jos Conmebolin ehdotus laajennuksesta hyväksyttäisiin, vuoden 2030 turnauksessa pelattaisiin yhteensä 128 ottelua. Määrä olisi kaksinkertainen verrattuna 64 ottelun turnaukseen vuosina 1998-2022.
Uefan puheenjohtaja Ceferin kommentoi suunnitelmaa maaliskuussa huonoksi ideaksi. Aasian jalkapalloliiton AFC:n puheenjohtaja Sheikki Salman bin Ibrahim Al Khalifa kuvaili puolestaan suunnitelmaa kaaottiseksi.
– Jos muutokselle ollaan avoimia, ovi ei tule olemaan auki vain 64 maan laajennukseen. Joku saattaisi pyytää sen jälkeen osallistujamaiden kasvattamista 132:een. Mihin se päättyisi? Siitä tulisi kaaosta, Al Khalifa sanoi aiemmin medialle BBC:n mukaan.
LUE MYÖS!
- Juuri nyt: FC Hakan kotikentän päätykatsomo on tuhoutunut tulipalossa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Liverpoolissa kuohuu! Mohamed Salah vuodattaa: ”Minut on heitetty bussin alle”
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
- 20-vuotias laitapakki AC Milanin haaviin – ”Kolumbialle yksi viime vuosien merkittävimmistä siirroista”
- Entinen Al-Nassr-pomo kertoo, millä tavoin Cristiano Ronaldo hankittiin
- HJK löi uuden pelaajasopimuksen tiskiin
- Yksi kommentti ajoi Lionel Messin raivon partaalle
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Entinen Al-Nassr-pomo kertoo, millä tavoin Cristiano Ronaldo hankittiin
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
- Tässä ovat MM-kisojen lohkot!
- Liverpoolissa kuohuu! Mohamed Salah vuodattaa: ”Minut on heitetty bussin alle”
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Kommentti: MM-kisojen lohkoarvonta ylitti parodiahorisontin