Huuhkajien ympärillä huhumylly pyörii kiivaasti.

Päävalmentaja Jacob Friisin on tänään perjantaina määrä nimetä joukkue kesäkuun MM-karsintaotteluihin Hollantia ja Puolaa vastaan.

Päivänpolttava asia on kuitenkin se, onko Friisin valmennustiimiin vain pari kuukautta sitten nimetty Sergio Almenara jo lähdössä muualle.

Almenara vastaa Huuhkajissa erikoistilannevalmennuksesta. Seuratasolla hän työskentelee FC Interin pelaajatarkkailun päällikkönä.

Huhut ovat yltyneet siksi, että Veikkausliigastakin tuttu José Riveiro on nimetty egyptiläisen Al-Ahlyn uudeksi päävalmentajaksi. Riveiro taas on työskennellyt aiemmin urallaan Almenaran kanssa.

Tiettyjen lehtihuhujen mukaan Almenaraa viedään nyt Riveiron valmennusryhmään. Transfermarktin mukaan Almenaran sopimus Interin ja Huuhkajien kanssa peräti päättyi keskiviikkona ja mies aloitti torstaina Al-Ahlyssa.

SuomiFutis-sivuston tietojen mukaan huhut eivät pidä paikkaansa – ainakaan vielä.

Almenara oli todistettavasti tällä viikolla vetämässä harjoituksia kautensa jo päättäneille ja maajoukkueringissä mukana oleville pelaajille yhdessä Friisin ja Mika Lehkosuon kanssa. SuomiFutiksen tietojen mukaan on myös varmaa, että Almenara on Friisin ryhmässä, kun Suomi kohtaa Hollannin ja Puolan.

Lisäksi Interistä vahvistettiin SuomiFutikselle, että Almenara työskentelee edelleen turkulaisseurassa.

Juuri nyt ei siis ole mitään vahvistusta sille, että Almenara olisi siirtymässä Egyptiin. Toisaalta on niinkin, että jalkapallossa asiat voivat muuttua vauhdilla.

Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila

LUE MYÖS