Wikipediassa suututtiin SuomiFutiksen haastattelusta – se osoitti, että kalikka kalahti

Wikipedian sisällä syntyy aika ajoin pienimuotoisia kohuja, joissa yleensä kommunikaatio on katkennut tavalla tai toisella. Huhtikuun lopulla kohun aiheutti SuomiFutiksen artikkeli ”Kuinka jalkapallosivuista tuli Wikipedian mätäpaise?” Artikkelissamme nimettömäksi jäävä haastateltava esittää, että suomenkielisen Wikipedian jalkapallosivut ovat surkeassa kunnossa, koska kukaan ei ehdi päivittää niitä.
Kirjoitin artikkelin yhteyteen, että Wikipedia-käyttäjillä on hankaluuksia ymmärtää saamaansa kritiikkiä eikä vaikutelma hälventynyt keskustelun myötä.

Haastateltavan mielestä olisi hyödytöntä yksin yrittää pitää huolta artikkelien ajantasaisuudesta, ja se muistuttaisi vuotavan veneen äyskäröintiä. Hänen viestinsä artikkelimäärän supistamisesta kaikui pitkälti kuuroille korville. Käyttäjä ”Porvarin” mukaan haastateltava ei ymmärtänyt suomenkielisen Wikipedian realiteetteja. Hänen mielestään tämän olisi kuulunut ”vaikka kannustaa uusia muokkaajia tulemaan yhteisöön” tai vielä parempaa: pitää oivalluksensa omana tietonaan.
Myöhemmin ”Porvari” kommentoi, että voisi olla hyvä kokonaan piilottaa SuomiFutiksen juttu Wikipediasta, koska sen on tarkoitus, kuten ”Matthäus Gehägeberg” asian ilmaisi, ”haalia asiakkaita ulkomaisille peliyhtiöille”. Keskustelu otti kierroksia siinä määrin, että SuomiFutis lähetti haastattelupyynnön suomenkieliselle Wikipedialle. Emme kuitenkaan saaneet vastausta reilun viikonkaan odottelun jälkeen.
Käyttäjä ”Aulis Eskola” otti varovaisemman linjan. Hän jakoi haastateltavan näkemyksen, että urheilutilastojen laatimiseen käytetty aika on pois varsinaisesta tietosanakirjaan liittyvästä työstä. Samaan hengenvetoon hänkin tosin muisti moittia haastateltavan tapaa esittää asiansa. Vähän samaa sanoi ”Porvari”: ”Tokihan se fakta on, että täällä voi tiedot olla siten sun miten. Tuollaista vittumaista tekstiä ei kuitenkaan ole tarpeen hölistä haastattelijalle.”
Vaikka näkemys kuulostaa päällepäin riidan haastamiselta, se on pohjimmiltaan välittävä ja ymmärrettävä. Wikipedia on joutunut muun muassa koulumaailmassa silmätikuksi.
Sivujen kirjavaa laatua arvioidaan suhteessa maksukykyisten yritysten asettamiin standardeihin. Tähän viitattiin myös artikkelissa, jossa kirjoitin haastateltavan puheiden pohjalta: ”Lukijat saavat paremman yleiskuvan ja kattavammat tilastotiedot Transfermarktista, Flashscoresta ja muista vastaavista palveluista.”
Nimimerkki ”Zachesta” sekin oli epäreilua tehdä vertaus ”sivustoihin, joiden kirjoittajat tienaavat toiminnallaan”. Väite ei pidä edes paikkaansa, sillä Transfermarkt on ollut vapaaehtoisvetoinen hanke, joskin eri mittakaavassa. ”Zache” jatkoi, että eihän kukaan SuomiFutiksen toimittajaakaan vaadi vanhoja kirjoituksiaan päivittämään.
Siihen jopa ”Porvari” huomautti, että omenoita ja appelsiineja ei voi verrata toisiinsa.
Juuso Kilpeläinen
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Wikipediassa suututtiin SuomiFutiksen haastattelusta – se osoitti, että kalikka kalahti
- Tiistain nopea tietovisa – vain tutkijatason tietäjä saa kaikki oikein
- Barcelona teki jatkosopimustarjouksen Wojciech Szczęsnylle – vaimo mukana tekemässä päätöstä
- Virallista: Riku Riski sopimukseen TPS:n kanssa
- Kritiikkiä saanut Santeri Haarala iski maalin ja syötti toisen: ”Djurgårdenin kaltaisessa seurassa sinulla on aina paineita”
- Katso: Santeri Haarala iski Djurgårdenin voittomaalin
- Draamaa Pohjanmaan derbyssä! Voittomaali lisäajalla
- Rasmus Schüller palaamassa pelikentille kesällä – Huuhkajien pelit jäämässä väliin
- Lähde: José Riveiro sai rahakkaan valmennuspestin – pääsee mukaan seurajoukkueiden MM-turnaukseen
- Miika Nuutinen kommentoi avausvoittoa HJK:n väliaikaisena päävalmentajana – näin haastaviin olosuhteisiin valmistauduttiin
- Wikipediassa suututtiin SuomiFutiksen haastattelusta – se osoitti, että kalikka kalahti
- Virallista: Riku Riski sopimukseen TPS:n kanssa
- Barcelona teki jatkosopimustarjouksen Wojciech Szczęsnylle – vaimo mukana tekemässä päätöstä
- Tiistain nopea tietovisa – vain tutkijatason tietäjä saa kaikki oikein
- Katso: Santeri Haarala iski Djurgårdenin voittomaalin
- Kritiikkiä saanut Santeri Haarala iski maalin ja syötti toisen: ”Djurgårdenin kaltaisessa seurassa sinulla on aina paineita”
- Lähde: José Riveiro sai rahakkaan valmennuspestin – pääsee mukaan seurajoukkueiden MM-turnaukseen
- Vihaiset Sevilla-fanit tunkeutuivat seuran harjoituskeskukseen
- Rasmus Schüller palaamassa pelikentille kesällä – Huuhkajien pelit jäämässä väliin
- Anssi Suhosen HSV nousi viimein Saksan pääsarjaan