IFK Mariehamn tiedotti tehneensä sopimuksen englantilais-ghanalaisen keskuspuolustajan Yeboah Amankwahin kanssa. Sopimus ulottuu kauden 2026 loppuun.

Lontoossa syntynyt Amankwah siirtyi teini-ikäisenä Manchester Cityn akatemiaan, jossa hän eteni aina seuran U23-joukkueeseen saakka. City-vuosinaan hän pelasi keskuspuolustajana muun muassa Barcelonaa edustaneen Eric Garcían rinnalla.

Amankwah pelasi kaudella 2021–22 lainalla Accrington Stanleyssa Englannin Ykkösliigassa 24 ottelun verran, ja edusti tämän jälkeen belgialaista Lommel SK:ta maan toisella sarjatasolla.

Puolustaja on jo liittynyt IFK Mariehamnin joukkueeseen.

– Tavoitteeni on, että keräämme enemmän pisteitä kuin viime kaudella ja nähdä, yltämmekö kuuden parhaan joukkoon, Amankwah sanoo seuran tiedotteessa.

Seuran toimitusjohtaja ja urheilujohtaja Jimmy Wargh on tyytyväinen hankintaan.

– Olen erittäin iloinen voidessani esitellä Yeboahin seuran uutena puolustajana. Sopimusneuvottelut alkoivat jo marraskuussa ja saatiin päätökseen joulukuussa. Ruotsin maahanmuuttoviraston prosessi on vienyt odotettua pidempään, minkä vuoksi Yeboah pääsee liittymään joukkueeseen vasta nyt. Olen varma, että hän sopii hyvin joukkueeseen, ja hän on odottanut tätä mahdollisuutta todella innolla, Wargh kertoo.

LUE MYÖS: