Mestarien liigan tiistaisessa myöhäispelissä AS Monacon ja Paris Saint-Germainin välillä kirjoitetaan uutta lukua eurocupien tarinaan. The Sweeper -podcastin mukaan kyseessä on ensimmäinen kerta kilpailun historiassa, kun samasta sarjasta mutta eri maista tulevat joukkueet kohtaavat.

Sekä Monaco että PSG pelaavat Ranskan pääsarjassa. Monaco tulee kuitenkin samannimisestä maasta Ranskan eteläpuolelta. Muita rajanaapureita Monacolla ei edes ole.

Monacon pinta-ala — 2,08 neliökilometriä — kalpenee vertailussa esimerkiksi Espoon kaupunginosaan Pohjois-Tapiolaan, joka on 2,2 neliökilometriä.

Kotiedustaan huolimatta Monaco lähtee Mestarien liigan otteluun altavastaajana. Joukkue on Ligue 1:ssä sijalla kahdeksan, kun takkuisesti koko kauden pelannut PSG on toisena. PSG maksaa pelaajistolleen melkein kolme kertaa isompaa palkkaa kuin Monaco omille pelaajilleen.

The Sweeper

@SweeperPod
🇲🇨🇫🇷 The Monaco-PSG match tonight will be the first game in UEFA Champions League history between two clubs that are from different countries but play in the same domestic league!

Both teams compete in France's Ligue 1, but Monaco are based in the Principality of the same name.
Linkki twiittiin.

LUE MYÖS: